Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Certyfikat CMAS
Autor Wiadomość
kiero 


Stopień: LOK stopień 3
Kraj:
Poland

Wiek: 34
Dołączył: 14 Kwi 2008
Posty: 14
Skąd: Wrocław
Wysłany: 15-04-2008, 22:04   Certyfikat CMAS

Czy jak zdam egzamin na KDP/CMAS P1 to dostanę plastikową kartę w j. angielskim potwierdzającą moje uprawnienia czy po polsku? No i jeśli po polsku to jak jest ona honorowana na świecie?
 
 
hubert68 



Stopień: ważny ciągły progres
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 09 Mar 2008
Posty: 3897
Skąd: Łódź/Gliwice
Wysłany: 15-04-2008, 23:33   

Na plastiku po jednej stronie masz KDP i jęz. polski, po drugiej CMAS i francuski, angielski i hiszpański. Pozdrawiam,
Hubert
 
 
meerec 



Stopień: IANTD Adv. EANx Inst
Kraj:
Poland

Wiek: 46
Dołączył: 15 Paź 2005
Posty: 283
Skąd: Wrocław
Wysłany: 16-04-2008, 00:10   

Dostaniesz plastik honorowany na całym świecie:)
 
 
 
behe 


Stopień: NAUI Instruktor
Kraj:
Poland

Wiek: 41
Dołączył: 26 Gru 2007
Posty: 208
Skąd: Warszawa
Wysłany: 16-04-2008, 10:08   

a jesli wydawany jest w egipcie, to z jednej strony sa dżdżowniczki?
 
 
 
meerec 



Stopień: IANTD Adv. EANx Inst
Kraj:
Poland

Wiek: 46
Dołączył: 15 Paź 2005
Posty: 283
Skąd: Wrocław
Wysłany: 16-04-2008, 10:49   

te, które ja widziałem miały cywilizowane znaczki:)
 
 
 
Dorota i Wojtek 



Stopień: Instruktorzy GUE
Kraj:
Poland

Dołączył: 11 Lut 2003
Posty: 1986
Skąd: Warszawa
Wysłany: 16-04-2008, 11:49   

Cytat:
a jesli wydawany jest w egipcie, to z jednej strony sa dżdżowniczki?


Nie - jest opisany alfabetem arabskim :) z jednej strony i po angielsku z drugiej.
Certyfikaty wydaje EULF - Egyptian Underwater & Lifesaving Federation (taki bardziej międzynarodowy odpowiednik KDP ;) ).

Certyfikaty są ważne przez rok (instruktorskie) po czym wymagają odświeżenia czyt. wniesienia stosownej opłaty celem przedłużenia ważności :) .


Wojtek
 
 
ASIGM 

Kraj:
Poland

Dołączył: 20 Mar 2008
Posty: 26
Skąd: Poznań
Wysłany: 16-04-2008, 15:04   

Doroto i Wojtku wybieram się 2 maja do Makadi chcę po stopniu młodziezowym zrobić kurs CMAS P1 w Egipcie w Hurghadzie jaki jest koszt i możliwości jego zrobienia?Co z badaniami lekarskimi itp?
 
 
Dorota i Wojtek 



Stopień: Instruktorzy GUE
Kraj:
Poland

Dołączył: 11 Lut 2003
Posty: 1986
Skąd: Warszawa
Wysłany: 16-04-2008, 15:51   

Info poszło -> PW

Wojtek
 
 
makdarek 

Dołączył: 03 Cze 2005
Posty: 9
Skąd: Marki
Wysłany: 16-04-2008, 21:35   

meerec napisał/a:
Dostaniesz plastik honorowany na całym świecie:)


witam,
właśnie jak to jest z tym honorowaniem certyfikatów KDP?
W zeszłym roku nurkowałem z belgijską bazą w Safadze. Spotkałem na łódce parę Polaków z certyfikatami P1. Nurkują od kilku lat wyłącznie rekreacyjnie (rybki, rafa, 10-20m) i nie czują potrzeby zdobywania kolejnych gwiazdek. Mimo ze mieli zalogowane ok 100 nurów (potwierdzone w logbookach) stwierdzono że P1 nie jest samodzielnym nurkiem (taki scuba diver) i zażądano od nich dopłaty po 20 euro/dzień/osoba za dodatkową opiekę divemastera. Zadzwonili do swojego klubu w Polsce z prośbą o potwierdzenie, że P1 w Polsce jest samodzielnym nurkiem. Dopiero faks przysłany przez klub przekonał pracowników bazy.
Cała ta sytuacja wskazuje na to, jakby w CMAS nie było jednakowej interpretacji uprawnień związanych z danym certyfikatem!?
Pracownicy bazy twierdzili że zależy to od organizacji narodowych.
Czy tak jest rzeczywiście?

Jeżeli tak, to z tym honorowaniem nie jest tak różowo jak widać z powyższego przykładu

pozdrawiam

Darek
 
 
Aardena 

Stopień: OWD - AOWD w trakcie
Kraj:
Poland

Wiek: 40
Dołączyła: 10 Lut 2008
Posty: 26
Skąd: Opole
Wysłany: 16-04-2008, 22:23   

makdarek napisał/a:
Jeżeli tak, to z tym honorowaniem nie jest tak różowo jak widać z powyższego przykładu

Tam gdzie idzie o kase sa takie problemy. Wydaje mi sie, ze chcieli poprostu zarobic... W Polsce tez jest jeden pan, ktory poza CMAS'em nie honoruje innych organizacji ->DM z innej = AOWD dla niego...
pzdr..
 
 
 
hubert68 



Stopień: ważny ciągły progres
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 09 Mar 2008
Posty: 3897
Skąd: Łódź/Gliwice
Wysłany: 17-04-2008, 06:16   

Byłem niedawno na Dominikanie. Napisałem maila do bazy, w której miałem nurkować czy będą honorować moje P! KDP/CMAS. Odpisali, że tak. Na miejscu trafiem do innej bazy i też nie było problemu.
 
 
Gryzli 


Stopień: jest
Kraj:
Poland

Dołączył: 13 Sty 2005
Posty: 179
Skąd: Polska
Wysłany: 17-04-2008, 17:58   

Witam! :pa:
Odnoszę wrażenie, że coś jest tutaj interpretowane nie tak. Każdy plastik CMAS (poprawcie mnie proszę jeśli się mylę) ma dwie strony. Jedna jest narodowa a druga międzynarodowa i założenia wszędzie wygląda tak samo. Dzięki temu plastiki CMAS są rozpoznawalne na całym świecie- bez względu na konkretną organizację krajową, która dany plastik wydała. Nie ma problemów z rozpoznawalnością stopni CMAS (no... chyba że chodzi o kaskę :ping: ).
 
 
makdarek 

Dołączył: 03 Cze 2005
Posty: 9
Skąd: Marki
Wysłany: 17-04-2008, 20:41   

Gryzli napisał/a:
Jedna jest narodowa a druga międzynarodowa i założenia wszędzie wygląda tak samo. Dzięki temu plastiki CMAS są rozpoznawalne na całym świecie- bez względu na konkretną organizację krajową, która dany plastik wydała. Nie ma problemów z rozpoznawalnością stopni CMAS (no... chyba że chodzi o kaskę ).


Pisząc nie miałem na myśli problemów z rozpoznawalnością certyfikatu tylko z interpretacją uprawnień wynikających z danego stopnia.
Co ciekawe, ponieważ była to baza belgijska, nastawiona była praktycznie na klientów z Francji gdzie PADI nie jest najbardziej rozpowszechnioną federacją nurkową ;))
Praktycznie wszyscy klienci (oprócz nas czworga) byli Francuzami, a ekipy zmieniały się podczas naszego pobytu trzykrotnie. Myslę więc że nie był to przypadek że ktoś się uwziął na Polaków tylko taka jest Belgów/Francuzów interpretacja P1.
Ode mnie i od mojej córki nikt nie wymagał żadnych dopłat mimo że mieliśmy mniejsze doświadczenie nurkowe i mamy certyfikaty z tej "gorszej" organizacji czyli PADI a przecież mogli kazać nam równiez dopłacić.

pozdrawiam

Darek
 
 
jacekplacek
[Usunięty]

Wysłany: 17-04-2008, 20:51   

makdarek napisał/a:
Cała ta sytuacja wskazuje na to, jakby w CMAS nie było jednakowej interpretacji uprawnień związanych z danym certyfikatem!?
Pracownicy bazy twierdzili że zależy to od organizacji narodowych.
Czy tak jest rzeczywiście?

Może To ci coś wyjaśni. A może zaciemni?
 
 
makdarek 

Dołączył: 03 Cze 2005
Posty: 9
Skąd: Marki
Wysłany: 17-04-2008, 21:42   

jacekplacek napisał/a:
Może To ci coś wyjaśni. A może zaciemni?


dzieki za link do tego cieeeeeeeeekawego wątku.
Po przeczytaniu sam nasuwa się cytat z naszej kultowej komedii:

"To wy tu niezły bu**** macie"

a na tym cierpi każdy klient czyli nurek


Wolę jednak nie zastanawiać się czy ktoś źle zinterpretuje mój certyfikat i cieszę się że
moja jak zwykło się pisać "ta gorsza" organizacja nie ma tego typu problemów.
Opisana przeze mnie sytuacja naprawdę nie należała do przyjemnych.
W końcu każdy z nas jedzie na wakacje wypocząć a nie udowadniać że nie jest wielbłądem.

pozdrawiam

Darek
 
 
Gryzli 


Stopień: jest
Kraj:
Poland

Dołączył: 13 Sty 2005
Posty: 179
Skąd: Polska
Wysłany: 17-04-2008, 21:56   

makdarek napisał/a:
meerec napisał/a:
Dostaniesz plastik honorowany na całym świecie:)

(...)
Cała ta sytuacja wskazuje na to, jakby w CMAS nie było jednakowej interpretacji uprawnień związanych z danym certyfikatem!?
Pracownicy bazy twierdzili że zależy to od organizacji narodowych.
Czy tak jest rzeczywiście?

Darek

Istotnie, są pewne różnice w uprawnieniach danego stopnia i sporo w tym zakresie zależy od organizacji narodowych. Przykładem są tu mozliwości * gwiazdki w VDST i KDP.
Wspomniane różnice są jednak niewielkie- co więcej nie mogą być duże. Czemu? P1 wg CMAS ma odpowiadać pod względem uprawnień normie prawa europejskiego (PN-EN 14153-2 dla łatwiejszego znalezienia dla chętnych :ping: ). Oznacza to, że taki płetwonurek powinien być traktowany jako tzw. Poziom 2 (płetwonurek samodzielny). Dziwi mnie zatem delikatnie opisywana parę postów temu sytuacja z bazy nurkowej. Dopuszczam oczywiście możliwość, że pozostaję w błędzie tudzież jakiejś błogiej nieświadomości. :soon: Więcej wiedzących proszę zatem o ewentualne wyjaśnienia.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed