Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Gdzie kurs z wypożyczeniem sprzętu i fachowa porada?
Autor Wiadomość
fieldrunner 

Kraj:
Poland

Dołączył: 04 Wrz 2011
Posty: 16
Skąd: Kraków
Wysłany: 19-06-2013, 21:26   Gdzie kurs z wypożyczeniem sprzętu i fachowa porada?

Witam. Przechodzę na rebreather.

Potrzebuję fachowego kursu w polsce (początek jesieni, koniec lata) z wypożyczeniem całego sprzętu (przylecę z zagranicy). Zamierzam nurkować na ap diving inspiration, ale mogę rozważyć inne (również zakup). Moje profile nurkowe to niemal zawsze 25-35m, chcę poruszać się jak najwygodniej i spędzać na tej głębokości jak najwięcej czasu, przy możliwie jak najkrótszych deco.

Nie mam bladego pojęcia co wybrać i od jakiej strony się do tego zabrać. Z jednej strony cena ma dla mnie znaczenie jeśli chodzi o kurs, ale też chciałbym fachowego opływanego instruktora który robił już niejednego nurka w sprzęcie na którym uczy. Czyli pytanie, kogo polecicie i na jakie koszty musiałbym się gotować?

Noi jeszcze jedno. Mam komputer jednogazowy (najtańszy jaki był) i chcę go wymienić, jeśli zamierzam zamienić sprzęt na rebreather jaki komputer wybrać? Może być jakiś stary używany model. Chodzi mi o to co w rozsądnej cenie będzie najlepszym wyborem pod nurkowania rebreatherowe? :>

Inne pytania pojawią się pewnie w trakcie. Za odpowiedzi z góry dziękuję.

Pozdrawiam
FR
 
 
kraken 


Stopień: Course Director PADI
Kraj:
Poland

Wiek: 59
Dołączył: 02 Kwi 2006
Posty: 1304
Skąd: Kraków
Wysłany: 19-06-2013, 21:38   

Cytat:
Zamierzam nurkować na ap diving inspiration, ale mogę rozważyć inne (również zakup). Moje profile nurkowe to niemal zawsze 25-35m, chcę poruszać się jak najwygodniej i spędzać na tej głębokości jak najwięcej czasu, przy możliwie jak najkrótszych deco.
AP Vision będzie chyba dobrym wyborem pytanie czy chcesz kupić nowy sprzęt czy używany. Nowy kupić łatwo używane najczęściej to poprzednie modele.

Mam komputer jednogazowy (najtańszy jaki był) i chcę go wymienić, jeśli zamierzam zamienić sprzęt na rebreather jaki komputer wybrać? Może być jakiś stary używany model. Chodzi mi o to co w rozsądnej cenie będzie najlepszym wyborem pod nurkowania rebreatherowe?

Jeżeli zdecydujesz się AP Vision to w zestawie będą dwa komputer więc w sumie nie musisz mieć nic innego. Jeżeli chciałbyś dodatkowy trzeci komputer to albo coś do czego można podłączyć czwarty czujnik tlenowy ale w takim przypadku musisz przerobić (kupić) głowicę na cztery czujniki. Albo jako backup używać wielogazowego komputera i zmieniać w miarę podobne gazy ale to kiepski backup ale lepszy taki niż żaden kiedy uciekasz na bailout. Co najlepszy wyborem. Tu nie chodzi tyle o samego reba ale o gazy jakie będziesz używał. Jeżeli 25-35 metrów to rozumiem że powietrze czyli komputer pracujący w zakresie powietrze - nitroksy do 99% tlenu.

Tak naprawdę nie najistotniejsze jest jak głęboko tylko jak się będziesz z rebem przemieszał często - samoloty czy samochód - europa czy coś dalej czy bardzo daleko?
Pozdrawiam
MSC
 
 
gringo 


Stopień: AD Deco Vision, mkVI
Kraj:
Poland

Dołączył: 27 Cze 2010
Posty: 572
Skąd: Warszawa
Wysłany: 19-06-2013, 21:55   

fieldrunner napisał/a:
Moje profile nurkowe to niemal zawsze 25-35m

Na tej glebokosci AP to nieco przesada wazy ponad 30kg "ready to dive"
jezeli zas:
fieldrunner napisał/a:
chcę poruszać się jak najwygodniej

to polecam MK6 (sam plywan na takim) "ready to dive " 18kg
i wg standardow PADI jest to REC - wiec chyba nawet na glebokosci o ktorych piszesz nie trzeba zabierac bailoutu - w MK6 masz BOV'a i 2 stopien do diluentu podpiety

zawsze mozesz pozniej zrobic na tym 40 deco i 48 deco TMX a aktualnie wyszedl upgrade do wersji 60m tmx

wejscie w deco na takich glebokosciach jest naprawde trudne - zwlaszcza w zimnych wodach ;)

W Wawie masz mozliwosc sprobowania jednego i drugiego i od razu porownania sobie.
Ostatnio zmieniony przez gringo 19-06-2013, 21:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
divemania 


Stopień: Tec CCR Instructor
Kraj:
Poland

Dołączył: 12 Maj 2009
Posty: 159
Skąd: Warszawa
Wysłany: 20-06-2013, 00:08   Re: Gdzie kurs z wypożyczeniem sprzętu i fachowa porada?

fieldrunner napisał/a:
Witam. Przechodzę na rebreather.

Potrzebuję fachowego kursu w polsce (początek jesieni, koniec lata) z wypożyczeniem całego sprzętu (przylecę z zagranicy). Zamierzam nurkować na ap diving inspiration, ale mogę rozważyć inne (również zakup). Moje profile nurkowe to niemal zawsze 25-35m, chcę poruszać się jak najwygodniej i spędzać na tej głębokości jak najwięcej czasu, przy możliwie jak najkrótszych deco.

Nie mam bladego pojęcia co wybrać i od jakiej strony się do tego zabrać. Z jednej strony cena ma dla mnie znaczenie jeśli chodzi o kurs, ale też chciałbym fachowego opływanego instruktora który robił już niejednego nurka w sprzęcie na którym uczy. Czyli pytanie, kogo polecicie i na jakie koszty musiałbym się gotować?

Noi jeszcze jedno. Mam komputer jednogazowy (najtańszy jaki był) i chcę go wymienić, jeśli zamierzam zamienić sprzęt na rebreather jaki komputer wybrać? Może być jakiś stary używany model. Chodzi mi o to co w rozsądnej cenie będzie najlepszym wyborem pod nurkowania rebreatherowe? :>

Inne pytania pojawią się pewnie w trakcie. Za odpowiedzi z góry dziękuję.

Pozdrawiam
FR


Cześć,

Odpowiedz sobie na pytanie czy chcesz nurkować na rebreatherze tylko do tych 35m, o których napisałeś czy rozważasz swój rozwój również w kierunku nurkowań głębszych, dłuższych, czyli technicznych.
Jeżeli interesuje Cię nurkowanie do 40m to najlepszym rozwiązaniem będzie Poseidon MKVI (Poseidon MKVI) . Bardzo łatwy w obsłudze, mocno "user firendly" rebreather. Niebawem będzie możliwość nurkowania na nim do głębokości 60m ale póki co jest to 40m.

Jak interesuje Cię rozwój w kierunku nurkowań technicznych to Inspiration Vision będzie najlepszym rozwiązaniem. Jest to najczęściej kupowany reb na świcie i jest ich też najwięcej. Możesz zacząć od poziomu Tec 40 CCR i powoli uczyć się nurkowań dekompresyjnych na rebreatherze.

Jeżeli będziesz zainteresowany - zapraszam na prv. Nasze Centrum Nurkowe Divemania oferuje szkolenia na oba urządzenia na poziomie zarówno technicznym jak i rekreacyjnym. Na czas kursu otrzymasz urządzenie oraz obszerne materiały dydaktyczne (w tym podręcznik w języku polskim) co znaczenie ułatwia naukę.
Dodatkowo, podczas pierwszego spotkania będziesz miał możliwość poznania zalet i wad obu jednostek, dzięki czemu wybierzesz odpowiednią dla siebie.

Co do kosztów - całą ofertę cenową znajdziesz na stronie www.divemania.pl/ccr
Zapoznaj się z nią na spokojnie i podejmij decyzję.

W razie jakichkolwiek pytań - pisz śmiało: przemek@divemania.pl lub dzwoń +48 691 444 481
 
 
fieldrunner 

Kraj:
Poland

Dołączył: 04 Wrz 2011
Posty: 16
Skąd: Kraków
Wysłany: 20-06-2013, 08:11   

Zdecydowanie nie zamierzam schodzić głębiej. Zależy mi właśnie tylko na tym żebym na tych głębokościach mógł spędzać jak najwięcej czasu i żebym mógł nurkować w silnym prądzie (stąd napisałem że zależy mi na wygodzie i małych oporach). Pod ręką mam butle z tlenem i kompresor więc między nurkowaniami nie mam problemu z uzupełnianiem gazu.


Nie zamierzam też podróżować z rebem. będzie sobie zawsze ładnie czekał na mnie na łodzi gotowy na następny dzień nurkowania.

Nie wiem co to bailout i diluent.

Jeśli chodzi o kupno rebreathera to chciałbym używany, ale jak się nic nie znajdzie to dłużej poodkładam i najwyżej nowy kupię.

Koledzy na łodzi nurkują oboje na inspiration, stąd napisałem o tym modelu. Ale cóż, jak jest lepsze rozwiązanie to oczywiście rozważę.
 
 
divemania 


Stopień: Tec CCR Instructor
Kraj:
Poland

Dołączył: 12 Maj 2009
Posty: 159
Skąd: Warszawa
Wysłany: 20-06-2013, 08:47   

fieldrunner napisał/a:
Zdecydowanie nie zamierzam schodzić głębiej. Zależy mi właśnie tylko na tym żebym na tych głębokościach mógł spędzać jak najwięcej czasu i żebym mógł nurkować w silnym prądzie (stąd napisałem że zależy mi na wygodzie i małych oporach). Pod ręką mam butle z tlenem i kompresor więc między nurkowaniami nie mam problemu z uzupełnianiem gazu.


Nie zamierzam też podróżować z rebem. będzie sobie zawsze ładnie czekał na mnie na łodzi gotowy na następny dzień nurkowania.

Nie wiem co to bailout i diluent.

Jeśli chodzi o kupno rebreathera to chciałbym używany, ale jak się nic nie znajdzie to dłużej poodkładam i najwyżej nowy kupię.

Koledzy na łodzi nurkują oboje na inspiration, stąd napisałem o tym modelu. Ale cóż, jak jest lepsze rozwiązanie to oczywiście rozważę.


Z tego co piszesz wynika, że najlepszym dla Ciebie rozwiązaniem będzie Poseidon MKVI

To urządzenie waży 18kg (tyle co butla 15l + automat !) i jest w pełni automatycznym rebreatherem o obiegu zamkniętym. Na dzień dzisiejszy możesz wyszkolić się na tym urządzeniu do następujących poziomów:
- Rebreather Diver (gł. 18m, nurkowania bezdekompresyjne): I poziom
- Advanced Rebreather Diver (gł. 40m, nurkowania bezdekompresyjne): II poziom
- Advanced Recreational Trimix (gł 48m, nurkowania z którką dekompresją): III poziom

Poziom I i II można robić jako combo - jeden po drugim.

Tak czy inaczej - pole do popisu jest.
Jeżeli bedziesz zainteresowany w/w kursami - daj znać. Prześlę Ci na prv konkretna ofertę wraz z propozycją harmonogramu.
 
 
kraken 


Stopień: Course Director PADI
Kraj:
Poland

Wiek: 59
Dołączył: 02 Kwi 2006
Posty: 1304
Skąd: Kraków
Wysłany: 20-06-2013, 09:07   

Jeżeli obaj koledzy nurkują na inspiration to też kup taki reb i na takim naucz się nurkować.
Diluent to gaz, który służy jako podstawa do oddychania i do którego dodawany jest tlen w miarę jego zużywania lub aby utrzymać zadany parcjal tlenu podczas wynurzania.
Bailout to gaz, który służy do przejścia na niego jak coś się z rebem popieprzy lub wydaje ci się, że coś jest nie tak.
W nurkowaniach bezdekompresyjnych i płytkich można jako bailout traktować butlę z diluentem. Taka butla ma najczęściej 3 litry więc wystarcza na sprawne wynurzenie. Jednak przy nurkowaniach głębszych ale dalej bezdekompresyjnych lepiej mieć dodatkowego stage'a aby mieć lepsze zabezpieczenie i nie musieć bardzo szybko uciekać.
Przy nurkowaniach dekompresyjnych bailout jest "obowiązkowy" i składa się często z paru butli z gazem dennym i kolejnymi gazami deco. Czasami zespół dzieli się bailoutami na zasadzie każdy ma gaz denny ale ja mam do tego stage'a 40% a ty stage'a 80%.

Tu masz troch więcej:
http://nurkopedia.pl/index.php?title=Rebreather
MSC
 
 
divemania 


Stopień: Tec CCR Instructor
Kraj:
Poland

Dołączył: 12 Maj 2009
Posty: 159
Skąd: Warszawa
Wysłany: 20-06-2013, 09:20   

kraken napisał/a:
Jeżeli obaj koledzy nurkują na inspiration to też kup taki reb i na takim naucz się nurkować.
Diluent to gaz, który służy jako podstawa do oddychania i do którego dodawany jest tlen w miarę jego zużywania lub aby utrzymać zadany parcjal tlenu podczas wynurzania.
Bailout to gaz, który służy do przejścia na niego jak coś się z rebem popieprzy lub wydaje ci się, że coś jest nie tak.
W nurkowaniach bezdekompresyjnych i płytkich można jako bailout traktować butlę z diluentem. Taka butla ma najczęściej 3 litry więc wystarcza na sprawne wynurzenie. Jednak przy nurkowaniach głębszych ale dalej bezdekompresyjnych lepiej mieć dodatkowego stage'a aby mieć lepsze zabezpieczenie i nie musieć bardzo szybko uciekać.
Przy nurkowaniach dekompresyjnych bailout jest "obowiązkowy" i składa się często z paru butli z gazem dennym i kolejnymi gazami deco. Czasami zespół dzieli się bailoutami na zasadzie każdy ma gaz denny ale ja mam do tego stage'a 40% a ty stage'a 80%.

Tu masz troch więcej:
http://nurkopedia.pl/index.php?title=Rebreather
MSC


Koncepcja Maćka jest też logiczna - nurkowanie na tym samym sprzęcie, na którym nurkują Twoi partnerzy ma sens. Napisałem Tobie o Poseidonie, ponieważ Inspiration to z założenia rebreather techniczny, zaprojektowany do głębokich nurkowań. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby nurkować na nim na mniejsze głębokości i/lub bezdekompresyjnie. Po prostu Poseidon został tylko do takich nurkowań zaprojektowany więc warto też o nim pomyśleć. Jest po prostu mniej skomplikowany w obsłudze i łatwiejszy w użyciu.

Jesteś z Krakowa ? Teraz, w sezonie, jesteśmy tam bardzo często - możemy umówić się któregoś dnia i spróbujesz nurkowania na jednym i drugim. Myślę, że po weekendzie spędzonym z Inspiration i Poseidonem będziesz miał większy pogląd na temat i łatwiej Ci będzie podjąć decyzję.

Między czasie - kilka fotek z nurkowania na jednym i drugim w Zakrzówku:
https://www.facebook.com/...58394103&type=3
 
 
fieldrunner 

Kraj:
Poland

Dołączył: 04 Wrz 2011
Posty: 16
Skąd: Kraków
Wysłany: 20-06-2013, 20:05   

Pochodzę z Krakowa ale mieszkam za granicą. Planowałem przyjechać i zrobić kurs.

Dzisiaj rozmawiałem o MK6 z kolegami i odradzali z racji na naprawę (długość serwisu), części zamienne i chyba tyle. Kumple spędzają przeciętnie na głębokości ok 30m jakieś 60-70 min + dekompresja (coś pewnie ok 20-30min) Zazwyczaj dzień kończą z cns ok 70%. Jaki kurs pod takie profile?

Noi myślę że jednak ten inspiration byłby dobrym rozwiązaniem, jak zauważył Maciek. Zawsze w razie problemu mogę się poradzić wtedy nurków na łodzi co i jak bo na tym sprzęcie nurkują już dobrych parę lat.
 
 
divemania 


Stopień: Tec CCR Instructor
Kraj:
Poland

Dołączył: 12 Maj 2009
Posty: 159
Skąd: Warszawa
Wysłany: 20-06-2013, 20:44   

fieldrunner napisał/a:
Pochodzę z Krakowa ale mieszkam za granicą. Planowałem przyjechać i zrobić kurs.

Dzisiaj rozmawiałem o MK6 z kolegami i odradzali z racji na naprawę (długość serwisu), części zamienne i chyba tyle. Kumple spędzają przeciętnie na głębokości ok 30m jakieś 60-70 min + dekompresja (coś pewnie ok 20-30min) Zazwyczaj dzień kończą z cns ok 70%. Jaki kurs pod takie profile?

Noi myślę że jednak ten inspiration byłby dobrym rozwiązaniem, jak zauważył Maciek. Zawsze w razie problemu mogę się poradzić wtedy nurków na łodzi co i jak bo na tym sprzęcie nurkują już dobrych parę lat.


Tak jak pisałem - Inspiration Vision to też świetna jednostka.
Na poziomie, o którym piszesz dostępne masz 2 kursy:

1. PADI Tec40 CCR
- nurkowanie do głębokości 40m, z dekompresją (max. 10 minut dekompresji - na rebie to naprawdę długie nurkowania)
- kurs składa się z 2 nurkowań basenowych oraz 6 nurkowań na wodach otwartych

2. IANTD CCR Diver
- nurkowanie do głębokości 42m, z dekompresją (max. 15 minut dekompresji)
- kurs składa się z 1 nurkowania basenowego oraz 5 nurkowań na wodach otwartych

Jeżeli chciałbyś zrobić kurs w grupie (zawsze raźniej) to rozpoczynamy taki 11 lipca. Możesz zapisać się on-line i po prostu przyjechać:
http://www.divemania.pl/z...kurs-techniczny

Możemy też umówić się na kurs indywidualnie (cena się nie zmienia) i ustalić termin tak aby Tobie i nam pasowało.

Możemy też zaproponować kurs combo (na Poseidon MKVI + Inspiration Vision) w bardzo atrakcyjnej cenie.

Do każdej z tych wersji otrzymasz rebreather na czas kursu, więc nie ma konieczności kupowania go od razu. Jeżeli zdecydujesz się na zakup - jesteśmy oficjalnym przedstawicielem AP Diving, więc pomożemy w realizacji zamówienia.

Tak czy inaczej - zapraszam na prv: przemek@divemania.pl lub +48 691 444 481
 
 
fieldrunner 

Kraj:
Poland

Dołączył: 04 Wrz 2011
Posty: 16
Skąd: Kraków
Wysłany: 23-06-2013, 13:51   

No nic. Jak będzie bliżej terminu to się odezwę jeszcze i zdecyduję gdzie i jak. Przypuszczam że ceny wszędzie wynoszą 4500zł za kurs z wypożyczeniem reba.

Póki co dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam
FR
 
 
divemania 


Stopień: Tec CCR Instructor
Kraj:
Poland

Dołączył: 12 Maj 2009
Posty: 159
Skąd: Warszawa
Wysłany: 25-06-2013, 19:19   

divemania napisał/a:

2. IANTD CCR Diver
- nurkowanie do głębokości 42m, z dekompresją (max. 15 minut dekompresji)
- kurs składa się z 1 nurkowania basenowego oraz 5 nurkowań na wodach otwartych


Bardzo przepraszam ale wkradła mi się tutaj literówka.
Kurs składa się z 1 nurkowania basenowego oraz 6 nurkowań na wodach otwartych.

Przepraszam za pomyłkę.
 
 
jtrembowelski 



Stopień: IANTD Trimix Instr.
Kraj:
Poland

Dołączył: 05 Sty 2002
Posty: 310
Skąd: Warszawa, Polska
Wysłany: 28-06-2013, 16:29   Re: Gdzie kurs z wypożyczeniem sprzętu i fachowa porada?

fieldrunner napisał/a:
Witam. Przechodzę na rebreather.

Potrzebuję fachowego kursu w polsce (początek jesieni, koniec lata) z wypożyczeniem całego sprzętu (przylecę z zagranicy). Zamierzam nurkować na ap diving inspiration, ale mogę rozważyć inne (również zakup). (...)


Hej

rozważ też szkołę z wieloletnią tradycją czyli GO DEEP Roberta Jabłońskiego http://www.ccr.com.pl/ albo Adama Wysoczańskiego www.divingextreme.pl . Szkolą też na Megalodonach więc będziesz miał możliwość porównania jednostek.

albo skontaktuj się z Tomkiem Żabierkiem http://www.hogarthian.pl/?op=onas&xx=_1_zaba . Tu będziesz miał szansę zapoznać się oprócz Inspiration także z HH.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez jtrembowelski 28-06-2013, 16:31, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Trident 


Stopień: Adv. Cave Survey
Kraj:
Poland

Wiek: 51
Dołączył: 23 Lut 2006
Posty: 61
Skąd: POLSKA
Wysłany: 30-06-2013, 15:55   Re: Gdzie kurs z wypożyczeniem sprzętu i fachowa porada?

fieldrunner napisał/a:
Witam. Przechodzę na rebreather.

Potrzebuję fachowego kursu w polsce....

Zgadzam się z przedmówcą. Doświadczenia nie da się kupić, a to poważny kurs, więc zanim wybierzesz instruktora warto sprawdzić od jak dawna sam używa rebreathera i jakie ma referencje od swoich kursantów...
 
 
kasia33 

Stopień: Uczeń
Kraj:
Poland

Wiek: 44
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 214
Skąd: Żywiec
Wysłany: 01-07-2013, 17:57   

witam a czy Krzysztof Starnawski szkoli na reba ? wydaje mi się że jesli chodzi o doswiadczenie to jeden z liderów w Polsce !!!
 
 
fwj 



Stopień: owd
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 03 Lis 2010
Posty: 261
Skąd: Łoś
Wysłany: 01-07-2013, 19:32   

Coś tam szkoli
Ale czy to CCR???
Ostatnio zmieniony przez fwj 01-07-2013, 19:37, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
PawelW 



Stopień: CCR/OC TMX IANTD
Kraj:
Poland

Wiek: 52
Dołączył: 05 Sty 2005
Posty: 1343
Skąd: Pniewy
Wysłany: 01-07-2013, 21:00   

kasia33 napisał/a:
witam a czy Krzysztof Starnawski szkoli na reba ? wydaje mi się że jesli chodzi o doswiadczenie to jeden z liderów w Polsce !!!


szkoli na CCR - HH ,
 
 
Piotrek Ginter 



Stopień: TMX CCR / Instruktor
Kraj:
Poland

Dołączył: 24 Lut 2008
Posty: 366
Skąd: Warszawa
Wysłany: 02-07-2013, 00:06   

Zgadzam sie z Jackiem Trembowelskim.
Jesli chcesz na Inspiration to albo Adam Wysoczański www.divingextreme.pl albo Robert Jabłoński www.ccr.com.pl
Z calym szacunkiem do innych osob - sa to instruktorzy ktorzy szkola na tych maszynach od lat i nurkuja na nich od lat.

Doswiadczenie instruktora to wartosc, ktora szczegolnie w przypadku CCRow ma ogromne znaczenie.
Lepszego wyboru nie masz.
Cenowo bedziesz mial podobnie u wszystkich, a tutaj doswiadczenie instruktora masz gratis :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed