Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Nowy sprzet do rekreacji
Autor Wiadomość
barts 

Stopień: z
Kraj:
Poland

Dołączył: 20 Kwi 2021
Posty: 3
Skąd: W-wa
Wysłany: 20-04-2021, 11:06   Nowy sprzet do rekreacji

Czesc wszystkim!

Poszukuje sprzetu dla poczatkujacego, do rekreacji, do przypomnienia sobie tego co bylo na kursie. Cena jest na 2 planie. Chce kupic cos porzadnego co starczy na lata.

Sprzet na poczatku bedzie uzywany w basenie - przypomnienie. A potem w duzym oczku wodnym 100 m3 - musze je wyczyscic z glonow, a tak bedzie najlatwiej ;)

Jesli chodzi o podrozowanie to teraz raczej tylko PL - chyba, ze cos sie odblokuje z korona to moze Egipt lub podobne.

Mam 176cm wzrostu, waga do 75kg na sucho.

Myslalem o takim zestawie:
- butle twin 2x7l 300bar - na poczatek zeby bylo kompaktowe, potem moze 2x12l jak bedzie potrzeba
- skrzydlo XDEEP PROJECT (plyta stal czy alu,poza waga jest jakas roznica?)
- automat APEKS XTX50 / DS4 + Octopus ATX40 + Manometr albo APEKS XTX50 / DST + Octopus XTX40 + Manometr - nie wiem czym one sie dokladnie roznia? Czy warto jednak zlozyc cos z 2x XT50 na pokladzie? A moze w ogole inny automat?

Pytanie jeszcze o dodatkowe obciazenie do tego skrzydla - ile moge potrzebowac?

Bardzo dziekuje za wszystkie podpowiedzi i wskazowki.
 
 
nowy 


Stopień: P3,ADV.NX,DM HSA
Kraj:
Poland

Wiek: 38
Dołączył: 26 Paź 2010
Posty: 258
Skąd: zewsząd
Wysłany: 20-04-2021, 15:19   

Witaj!

Może merytorycznie w kolejności by nie być posądzonym o "autoreklamę" ;) choć i tak wrzucę na koniec ;p

Balast to musisz dobrać do siebie i swego sprzętu (pianka/suchy) a pojemności skrzydła (generalnie).

Jak wody polskie i nurki rec. w sezonie to może być jeszcze pianka poza tym to moim zdaniem tylko suchy.

Jak chcesz nurki rec. to pamiętaj, że twin to 2xautomat do serwisu okresowo więc rozważ singiel i ew. stage na "grubszą" rekreację.

Apeksy zawsze spoko ;) polecam XTX ale ATX też dają radę.

Nurek solo nawet w oczku to choć zapewnij asekurację powierzchniową.

Płyta stal to zawsze miej balastu do rozłożenia ale też cięższa w transporcie. Ale na PL brałbym stal, sam tak pływam.

Jak coś, na marginesie, mam skrzydło Halcyona porządne do sprzedaży na płycie "H" z cinchem tj. regulowana uprzężą (zerknij w dziale komis-sprzedaż).
 
 
barts 

Stopień: z
Kraj:
Poland

Dołączył: 20 Kwi 2021
Posty: 3
Skąd: W-wa
Wysłany: 20-04-2021, 17:53   

Co masz na mysli mowiac, ze TWIN to 2x automat do serwisu? Chodzi cykliczne sprawdzanie butli, zaworow itd?

Automat (ten do oddychania) rozumiem, ze mozna podlaczyc do twina tak samo jak do pojedynczej butli?

Myslalem tez o singlu ale obilo mi sie na jakims forum, ze twin lepiej wywazony, bardziej poreczny.
 
 
nowy 


Stopień: P3,ADV.NX,DM HSA
Kraj:
Poland

Wiek: 38
Dołączył: 26 Paź 2010
Posty: 258
Skąd: zewsząd
Wysłany: 21-04-2021, 07:42   

Tak, twin to dodatkowy sprzęt do cyklicznego przeglądu i serwisu. Jednak ma zalety.

Samo połaczenie AO singiel/twin w sensie gwint jest to samo (no genralnie) ale trzeba przekonfigurować ułożenie węży etc.

Długo pływałem w siglu potem dokładałem małego stage-pony 4 l. i przeszedłem na twina. Jednak mój sezon nurkowy trwa cały rok ;)

Myślę, ze w Twoim wypadku warto zrobić jakieś scuba review, czy nurki rozbiegowe. Jak masz możliwość to wypożycz sprzęt, potestuj co Ci leży. Jak byś był w okolicach Hańczy to mamy tu fajne CN a mogę Ci pożyczyć moje skrzydło do testów ;) oraz ogarnąć inne sprzęty z bazy.

pozdr.
 
 
wiecznychlopiec 



Stopień: Seal Team PADI
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 880
Skąd: Szczecin
Wysłany: 21-04-2021, 09:25   

Czemu drugi automat ma być słabszy niż podstawowy... Nie chciałbyś w sytuacji podbramkowej mieć takiego samego automatu jak "główny" albo wręcz lepszego?

Czy na backupową maskę też wybierzesz jakąkolwiek? Czy jednak to będzie takiej samej klasy jak podstawowa lub lepsza.

Jak sądzisz, które postępowanie ma więcej sensu?

Nie chodzi mi o wyższość XTX nad ATX, bo oba są spoko. Po prostu o zasady dobierania sprzętu
 
 
barts 

Stopień: z
Kraj:
Poland

Dołączył: 20 Kwi 2021
Posty: 3
Skąd: W-wa
Wysłany: 21-04-2021, 10:40   

Nie chcialbym, zeby drugi automat byl slabszy. Takie znalazlem zestawy do kupienia po prostu ale docelowo chcialbym takie same - jak mowisz. Licze, ze jakis sklep mi to tak skompletuje - 2x ATX50.

Scuba review na pewno zrobie, to bez dwoch zdan. Safety first :)

Co do samego sprzetu, nie do konca mam czas gdzies jechac testowac, ale dziekuje za porpozycje. Chcialbym dokonac zakupu mozliwie jak najszybciej. Niemniej jednak Hancze na pewno odwiedze jak juz sie "rozbiegam".

Wczoraj duzo czytalem - singiel vs twinset. Generalnei wychodzi na to, ze ci ktorzy probowali twina nie wrocili juz do singla + pony - bezpieczenstwo, wygoda itd. Wiec sklaniam sie ku temu rozwiazaniu. Na poczatek jak pisalem 2x7l. Serwis jak to serwis, bardziej zaawansowany sprzet to wiecej kosztuje. Jak z samochodami / rowerami itd.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed