Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Jakie akcesoria dokupić do Olympus C5060 ?
Autor Wiadomość
GrzegorzWS 


Stopień: PADI Master Scuba Di
Wiek: 57
Dołączył: 05 Kwi 2003
Posty: 100
Skąd: Warszawa
Wysłany: 29-12-2003, 16:22   Jakie akcesoria dokupić do Olympus C5060 ?

Witajcie!

W tym radosnym świątecznym czasie stałem się szczęśliwym posiadaczem aparatu Olympus C5060!

Fotografia cyfrowa jest dla mnie dziedziną zupełnie nową, dlatego mam pytanie to tych z Was, którzy na tym polu mają już wiele doświadczeń - szczególnie z foto podwodnymi, ale nie tylko.

Mianowicie jakie akcesoria dodatkowe Waszym zdaniem i dlaczego powinieniem dokupić do zestawu podstawowego - orócz obudowy i karty pamięci - aby móc się cieszyć nowym nabytkiem w pełni zarówno pod wodą jak i na lądzie?

Będę serdecznie wdzięczny za każde podpowiedzi!

Ze świątecznymi pozdrowieniami,

Grzegorz
 
 
 
Konrad Dubiel 



Stopień: złomiarz
Kraj:
Kazakhstan

Dołączył: 14 Kwi 2003
Posty: 2145
Skąd: Szczecin
Wysłany: 29-12-2003, 18:01   

Lampę błyskową wraz z ramieniem, światłowodem, itd
oraz nasadkę szerokokątną.
 
 
waldo 



Stopień: IANTD
Kraj:
Poland

Dołączył: 24 Mar 2003
Posty: 1912
Skąd: Kraków
Wysłany: 29-12-2003, 18:55   Re: Jakie akcesoria dokupić do Olympus C5060 ?

GrzegorzWS napisał/a:

Mianowicie jakie akcesoria dodatkowe Waszym zdaniem i dlaczego powinieniem dokupić do zestawu podstawowego - orócz obudowy i karty pamięci - aby móc się cieszyć nowym nabytkiem w pełni zarówno pod wodą jak i na lądzie?


W zależności od zasobności portfela możesz kupić podwodną obudowę Olympus PT-020 (cena ok. 1000 zł), albo droższą Ikelite #6130.61, pozwalającą na głębsze zanurzenie i przewodowe podłączenie zewnętrznych lamp TTL (cena ok. 600 USD).
Powinieneś też kupić jedną, a najlepiej dwie, zewnętrzne lampy błyskowe wraz ze statywem i ramieniem, np. Sea&Sea YS90DX lub IkeLite DS125
Do tego można dokupić konwerter superszerokokątny i iluminator sferyczny.
 
 
GrzegorzWS 


Stopień: PADI Master Scuba Di
Wiek: 57
Dołączył: 05 Kwi 2003
Posty: 100
Skąd: Warszawa
Wysłany: 29-12-2003, 23:31   

Wow! Ale to wszystko zabrzmiało bardzo poważnie i profesjonalnie - tylko mnie utwierdziło w przekonaniu, że jestem zupełnie zielony w tej dziedzinie.

Bardzo dziękuję koledzy za te podpowiedzi - będę teraz wiedział w którym kierunku dalej szukać, czytać, podpytywać Was i innych.. :-))) Doskonały temat na spotkanie piwne :-)))

Jeszcze raz dziękuję za te wiadomości i proszę o więcej! Chętnie też bym dowiedział się co to jest konwerter superszerokokątny i iluminator sferyczny oraz do czego szłużą - to znaczy jaki z nich pożytek. Zaraz po tym pewnie będzie mnie ciekawiło jakie są dobre marki tego typu sprzętu i gdzie się to kupuje... ;-))))

Pozdrowienia,

Grzegorz
 
 
 
waldo 



Stopień: IANTD
Kraj:
Poland

Dołączył: 24 Mar 2003
Posty: 1912
Skąd: Kraków
Wysłany: 29-12-2003, 23:38   

GrzegorzWS napisał/a:

Jeszcze raz dziękuję za te wiadomości i proszę o więcej! Chętnie też bym dowiedział się co to jest konwerter superszerokokątny i iluminator sferyczny oraz do czego szłużą - to znaczy jaki z nich pożytek. Zaraz po tym pewnie będzie mnie ciekawiło jakie są dobre marki tego typu sprzętu i gdzie się to kupuje... ;-))))


Więcej informacji znajdziesz w styczniowym Magazynie Nurkowanie :)
 
 
Marot 

Dołączył: 18 Sie 2003
Posty: 5
Skąd: Kraków
Wysłany: 08-01-2004, 20:17   

Witam
borykam się z decyzją o zakupie własnie tego modelu (c5060 ) lub c5050
wiem że c5050 z 1-2 lata będzie przeżytkiem ale czy warto tak pędzić za nowinkami?? (wspomne że w fotografi cyfrowej też jestem zielony a ze zdj. podwodnych robionych "małpą" nie wstydze sie zaledwie paru)
Marek
 
 
 
waldo 



Stopień: IANTD
Kraj:
Poland

Dołączył: 24 Mar 2003
Posty: 1912
Skąd: Kraków
Wysłany: 08-01-2004, 20:52   

Marot napisał/a:
Witam
borykam się z decyzją o zakupie własnie tego modelu (c5060 ) lub c5050
wiem że c5050 z 1-2 lata będzie przeżytkiem ale czy warto tak pędzić za nowinkami?? (wspomne że w fotografi cyfrowej też jestem zielony a ze zdj. podwodnych robionych "małpą" nie wstydze sie zaledwie paru)
Marek


Olympus C5050 nie jest już produkowany - C5060 jest jego następcą.

Jeżeli chodzi o pogoń za technologią ....
Aparaty cyfrowe są już na takim poziomie technicznym, że jakość odbitek co najmniej do formatu 15x21cm, z Olympusa C5050 jest porównywalna z negatywem ( w praktyce, nie zauważalna będzie różnica nawet przy formacie 20x30cm). W efekcie tego, wyścig megapikseli w aparatach amatorskich, jak na razie został mocno spowolniony.
Jeżeli kupisz aparat C5050 lub C5060 i taka jakość zdjęć będzie Cię satysfakcjonowała, to za rok czy dwa, aparat nie będzie robił gorszych zdjęć ... :)
Należy wziąć pod uwagę fakt, że dobry aparat kompaktowy w odpowiedniej obudowie podwodnej, z konwerterem szerokokątnym i iluminatorem sferycznym, w zastosowaniach amatorskich ( dla wymagającego amatora ), może z powodzeniem konkurować z lustrzankami cyfrowymi - pod pewnymi względami nawet będzie je przewyższał.
Jeżeli natomiast ktoś planuje wykonywać odbitki co najmniej 20x30cm lub większe i/lub mocno kadrować zdjęcia, to należy wziąć pod uwagę aparaty DSLR z profesjonalnymi obudowami podwodnymi, iluminatorami sferycznymi, ...
 
 
lobster 



Stopień: zdolny ale leniwy
Wiek: 53
Dołączył: 30 Gru 2002
Posty: 790
Skąd: LA
Wysłany: 08-01-2004, 21:15   

waldo napisał/a:

Olympus C5050 nie jest już produkowany - C5060 jest jego następcą.


A to cos nowego. Masz jakies tajne informacje? Bo zarowno na stronie Olympusa jak i w sklepach nic na to nie wskazuje i oba modele sprzedawane sa rownolegle. Tymbardziej ze 5060 ma niektore parametry gorsze od 5050.
 
 
waldo 



Stopień: IANTD
Kraj:
Poland

Dołączył: 24 Mar 2003
Posty: 1912
Skąd: Kraków
Wysłany: 08-01-2004, 22:03   

lobster napisał/a:

A to cos nowego. Masz jakies tajne informacje? Bo zarowno na stronie Olympusa jak i w sklepach nic na to nie wskazuje i oba modele sprzedawane sa rownolegle. Tymbardziej ze 5060 ma niektore parametry gorsze od 5050.


Taką informację uzyskałem w grudniu, w firmie Eurocolor - przedstawiciela Olympusa na Polskę. Poza tym C5050 znika ze sklepów i sprzedawcy informują, że już go nie będzie w ofercie ( np. w MediaMarkt ). Trudno się spodziewać, że Olympus będzie produkował równolegle, dwa równorzędne modele, szczególnie gdy zachwalają parametry nowszego modelu, co w domyśle sugeruje jego wyższość.

Lobster, nie martw się ! :) , postepu nie da się zatrzymać. A pomimo wycofania C5050 z produkcji, aparat ten nadal będzie robił bardzo dobre zdjęcia podwodne.

Jeżeli chodzi o parametry, to w C5050 lepsza jest jasność obiektywu, ale dla warunków podwodnych (bez konwertera) zdecydowanie ważniejszy jest szeroki kąt obiektywu - w C5060 27mm, w porównaniu do 35mm w C5050.
Używam C5050 i uważam, że do fotografii podwodnej jest to bardzo dobry aparat, a fakt, że producent wprowadził jego następcę jest naturalną koleją rzeczy.
Ostatnio zmieniony przez waldo 08-01-2004, 22:42, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
GrzegorzWS 


Stopień: PADI Master Scuba Di
Wiek: 57
Dołączył: 05 Kwi 2003
Posty: 100
Skąd: Warszawa
Wysłany: 08-01-2004, 22:05   

Lobster napisał:
Cytat:
... zarowno na stronie Olympusa jak i w sklepach nic na to nie wskazuje i oba modele sprzedawane sa rownolegle...


Kiedy ja kupowałem ten aparat dokładnie tak mi sprawę przedstawiono, obydwa aparaty są i chyba jeszcze jakiś czas będą sprzedawane równolegle.

Lobster napisał:
Cytat:
Tymbardziej ze 5060 ma niektore parametry gorsze od 5050.


No właśnie, 5060 to trochę inny aparat, adresujący inne potrzeby i rzeczywiście pod pewnymi względami parametry ma gorsze, np. jasność obiektywu jest bodaj sporo słabsza, ale za to jest to obiektyw szerokokątny - i dla mnie jest to kapitalna i najważniejsza zaleta - grupę 5-7 osób można sfotografować od stóp do głów z odległości bodaj 3m, nie wspomnę o panoramach i o tym jak wychodzą zdjęcia we wnętrzach - po prostu widać szeroko! Ma też wiele innych zalet w porównaniu z 5050, ale to już bardziej związane z nowszą technologią - szybsza gotowość po włączeniu, szybszy czas od przyciśnięcia spustu do wykonania zdjęć, lepsza ergonomia obudowy, ruchomy ekran wyświetlacza itp. A pod wodą? Jeszcze z tym aparatem pod wodą nie byłem, ale spodziewam się, że dzięki temu objęcie całej sylwetki pozującego buddy na tle fajnej rafki nie będzie już kłopotem! :-)

W maju pewnie oddam pierwsze nurki z tym aparatem, więc z pewnością podzielę się wrażeniami. A zdjęcia z lądu wychodzą jak dla mnie rewelacyjnie - bez najmniejszych zastrzeżeń - mi więcej do szczęścia nic nie potrzeba! :-)

Pozdrowienia, Grzegorz
 
 
 
waldo 



Stopień: IANTD
Kraj:
Poland

Dołączył: 24 Mar 2003
Posty: 1912
Skąd: Kraków
Wysłany: 08-01-2004, 22:24   

GrzegorzWS napisał/a:

No właśnie, 5060 to trochę inny aparat, adresujący inne potrzeby i rzeczywiście pod pewnymi względami parametry ma gorsze, np. jasność obiektywu jest bodaj sporo słabsza, ale za to jest to obiektyw szerokokątny [...]


Porównując dokładnie parametry obu aparatów, można zauważyć, że poza jasnością obiektywu (F2,8 - F4,8 / F8,0) , pozostałe parametry wskazują na lekko poprawiona wersję C5050 :
- minimalnie większa efektywna wielkość matrycy ( 0,08 Mpixela )
- zoom optyczny 4x, 27-110mm
- digital zoom 3,5x ( zupełnie nie istotna funkcja )
- czas migawki 1/4000s
- większa rozdzielczość LCD - 134000 pixeli
- zmieniony rodzaj zasilania
Producent jeszcze bardzo zachwala szybkość reakcji aparatu na wciśnięcie spustu migawki.
Pozostałe parametry są dla obu aparatów takie same.
Jak więc widać , różnice są tak niewielkie, że nie chce mi się wierzyć aby Olympus miał produkować oba modele równolegle. Oczywiście przez pewien czas, dopóki w magazynach będą zapasy, niektóre sklepy bedą miały jeszcze w swojej ofercie C5050. Dzisiaj np. widziałem w MediaMark w Krakowie, obudowę podwodną PT-015 do C5050 w cenie 999 zł - aparatu już niestety nie oferują.
 
 
lobster 



Stopień: zdolny ale leniwy
Wiek: 53
Dołączył: 30 Gru 2002
Posty: 790
Skąd: LA
Wysłany: 08-01-2004, 22:47   

zarowno na olympus.com, jak i na www.bhotovideo.com oba jeszcze sa w ofercie.

czego jeszcze nie ma 5060:
nie czyta kart SmartMedia
nie uzywa akumulatorow paluszkow, co wedlug mnie niekoniecznie jest ulepszeniem.

No ale coz.. pewnie w maju na rynek wejdzie C6060Z i nie bedzie dylematow.
 
 
waldo 



Stopień: IANTD
Kraj:
Poland

Dołączył: 24 Mar 2003
Posty: 1912
Skąd: Kraków
Wysłany: 08-01-2004, 23:05   

lobster napisał/a:
zarowno na olympus.com, jak i na www.bhotovideo.com oba jeszcze sa w ofercie.
czego jeszcze nie ma 5060:
nie czyta kart SmartMedia
nie uzywa akumulatorow paluszkow, co wedlug mnie niekoniecznie jest ulepszeniem.
No ale coz.. pewnie w maju na rynek wejdzie C6060Z i nie bedzie dylematow.


C5050 będzie w ofercie, dopóki będzie zalegał w magazynach.
Jeżeli chodzi o karty SmartMedia, to ze względu na swoje ograniczenia (m.in. ograniczony transfer i max.pojemność 128 MB), należą już tylko do historii i trudno się dziwić, że producenci w nowych modelach nie wprowadzają ich obsługi.
Sposób zasilania aparatu jest sprawą dyskusyjną - dla producenta zapewne bardziej korzystne finansowo, jest wprowadzenie własnego standardu zasilania.
Jeżeli nowe ogniwo Olympusa pozwoli na wykonywanie znacznie większej ilości zdjęć na jednym akumulatorku, a czas ładowania zmaleje, to jestem za nowym typem zasilania :)
 
 
tapicer

Dołączył: 02 Lis 2003
Posty: 18
Skąd: Warszawa
Wysłany: 10-01-2004, 20:59   

Grzegorz,

Opis PT-020 znajdziesz m.in. www.wetpixel.com,
Parę przydatnych informacji możesz znaleść na
www.dpreview.com
www.digitaldiver.com
www.digideep.com
opis 5060 i parę innych informacji odnośnie tego aparatu na www.molon.de/5060.html

co do sklepu w NY to właściwy web www.bhphotovideo.com, w poprzednim poście pojawił się chyba błąd literowy.

Pozdrawiam i życzę wspaniałych podwodnych łowów z aparatem,

P
 
 
GrzegorzWS 


Stopień: PADI Master Scuba Di
Wiek: 57
Dołączył: 05 Kwi 2003
Posty: 100
Skąd: Warszawa
Wysłany: 10-01-2004, 22:36   

Tapicer,

Fantastyczne linki! Bardzo dziękuję!

Nowa odudowa podwodna do 5060 wygląda fantastycznie - szczególnie podoba mi się możliwość podłączenia zewnętrznej lampy błyskowej! Ale się zapowiadają zdjęcia!

Dziękuję i pozdrawiam, Grzegorz
 
 
 
tapicer

Dołączył: 02 Lis 2003
Posty: 18
Skąd: Warszawa
Wysłany: 11-01-2004, 12:27   

Grzegorzu,

Coś jeszcze, może Ci się przyda, warto zaglądnąć, część informacji oczywista, część warto sobie odświerzyć,

pomimo że strona Canona, to teoria nie powinna być innal dla Olympusa....
http://www.canon.co.jp/Im...to/index-e.html

trochę więcej o obudowie do 5060 wraz z akcesoriami ,miłych zakupów:))))
http://www.marinecamera.com/olympus.html

to znajdziesz ciekawy artykuł o ustawieniach 5050 co w świetle poprzednich artykułów nie powinno mieć większego znaczenia,
http://www.splashdowndive...up_settings.htm

Pozdrawiam,

P
 
 
Falthor 


Stopień: adv. kamieniełomowy
Dołączył: 15 Mar 2004
Posty: 13
Skąd: Warszawa
Wysłany: 15-03-2004, 20:06   

Do Olympusa 5060 w obudowie PT-020 mozna dolaczyc lampe blyskowa , ale z tego co widze nie da sie jej podlaczyc i wyzwala sie ja za pomoca wbudowanej lampy , a ponoc nie jest to najlepsze rozwiazanie bo lampa "szaleje" gdy np. dosiegnie ja swiatlo sloneczne. Czy da sie podlaczyc "normalnie" taka lampe do obudowy pt-020 ? czy trzeba kupic np. Ikelite?
 
 
 
Zboj 


Stopień: CMAS
Kraj:
Poland

Wiek: 52
Dołączył: 23 Mar 2003
Posty: 149
Skąd: Warszawa
Wysłany: 16-03-2004, 09:51   

Jak najbardziej mozna. Z obudowy jest standardowe wyjscie TTL. Mozesz do niej podlaczyc fabryczna lampe Olympusa FL-20 w obudowie - ale ona jest dosc slaba lub inna lampe obslugujaca protokol komunikacyjny Olympusa i z napieciem synchronizacji do ok. 6V.
 
 
kryzys 


Dołączył: 02 Mar 2003
Posty: 74
Skąd: Warszawa
Wysłany: 16-03-2004, 22:01   

Przy okazji jeśli ktoś jest zainteresowany to zrobiłem zdjęcia porównawcze
C4040 i C5060 - aberaacja chromatyczna.

Zdjęcia umieściłem w Galerii - Inne.



http://forum.jds.pl/album_view.php4?id=683
 
 
kryzys 


Dołączył: 02 Mar 2003
Posty: 74
Skąd: Warszawa
Wysłany: 16-03-2004, 22:06   

A tu detal w powiekszeniu.


http://forum.jds.pl/album_view.php4?id=682
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed