Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
O2 sensor tester
Autor Wiadomość
michałP 



Stopień: TMX, M1 CMAS, mCCR
Kraj:
Poland

Wiek: 71
Dołączył: 21 Wrz 2004
Posty: 383
Skąd: pniewy
Wysłany: 18-04-2012, 08:14   O2 sensor tester

Witam
Mając rebrider trzeba wiedzieć co w nim piszczy, dlatego po konsylium z PawłemW zrobiłem tester do sensorów. Wczoraj Paweł zrobił próbę i wszystko idealnie wyszło.
Sprawa jest o tyle ważna że wiemy czy sensory są sprawne pod ciśnieniem.
 
 
kraken 


Stopień: Course Director PADI
Kraj:
Poland

Wiek: 59
Dołączył: 02 Kwi 2006
Posty: 1304
Skąd: Kraków
Wysłany: 18-04-2012, 14:54   

Robisz takie do dalszej odsprzedaży?
Maciek
 
 
michałP 



Stopień: TMX, M1 CMAS, mCCR
Kraj:
Poland

Wiek: 71
Dołączył: 21 Wrz 2004
Posty: 383
Skąd: pniewy
Wysłany: 18-04-2012, 15:07   

Witaj Maćku
jezeli potrzebujesz mogę Ci pomóc,
pisz na michał @mpart.pl
pozdrawiam
 
 
zibi_pp 

Stopień: TMX, Instr. NAUI,HSA
Kraj:
Poland

Wiek: 58
Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 88
Skąd: Poznań
Wysłany: 18-04-2012, 15:28   

Cześć Michale!

Pewnie razem macie z 6 albo więcej sensorów. Czy możesz podać jak wypadają odchylenie pomiarowe dla trzech sensorów sprawdzanych jednocześnie?

Generalnie wszelkie wyniki i wnioski z praktycznego sprawdzenia sensorów są dla mnie bardzo ciekawe. Napisz proszę co wam wyszło. Bo co innego czytać o nieliniowości pomiarów a co innego zobaczyć jakiś "nieciekawy rozjazd" oby ich było jak najmniej :) . Warto wiedzieć z jakimi błędami pomiarowymi mamy do czynienia w praktyce a nie deklaracji producenta ;) .

Gratulacje pomysłu i realizacji
Pozdrawiam
Zbyszek
 
 
PawelW 



Stopień: CCR/OC TMX IANTD
Kraj:
Poland

Wiek: 52
Dołączył: 05 Sty 2005
Posty: 1343
Skąd: Pniewy
Wysłany: 18-04-2012, 16:56   O2 sensor tester

Testowałem sensory Teledyny to efekt zobaczyć możecie na zdjęciach poniżej , następnie robiłem test AI to jak teledyny 2 szt. pokazały 1.50 ATA , to AI miał 1.32 , nasz manometr wskazywał 0.5 ATA wiec głebokość 5m , to wniosek jest jeden , AI podczas kalibracji nie robi problemu , sprawuje sie idealnie napięcie początkowe 10,2mV , przy 100% O2 miały 48,55 mV , a tester wykazał zbyt mały napięcie przy 1,5 ata O2 , wniosek jeden pod wodą 1,3 SETPOINT rzeczywicie ma 1,6 PPO2 , stąd miałem pomysł , aby Michał zrobił tester ... Michał zrobił testy NRC i też były oki ...
Ostatnio zmieniony przez PawelW 18-04-2012, 16:57, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
nurkowacz 



Stopień: OC/CCR Instruktor
Kraj:
Poland

Wiek: 47
Dołączył: 13 Maj 2008
Posty: 404
Skąd: Białystok
Wysłany: 18-04-2012, 19:46   

PawelW napisał/a:
AI podczas kalibracji nie robi problemu


Paweł to były nowe sensory AI?
Ja mam juz kilka miesięcy AI i działaja nienajgorzej. Do teledyne lata świetlne, no ale cóż...
Widziałem teraz nowe sensory AP Diving i na chwile obecna masakra. Potestuję je jeszcze w najbliższych dniach.

michałP napisał/a:
zrobiłem tester do sensorów


Maszyna jest ok do testowania...tylko nie ma co testować :-) . Jakość sensorów na rynku jest masakryczna w porównaniu do teledyne.
 
 
bann 
Moderator Grupy


Stopień: GUE instr
Kraj:
Germany

Dołączył: 29 Kwi 2003
Posty: 1224
Skąd: NRW
Wysłany: 18-04-2012, 21:17   

fajne,
napisz co wystaje z drugiej strony kabla, bo nie widac na zdjeciach.
Przepusciliscie kabel handsetu przez dlawik? :)

Zmienilbym manometr na dokladniejszy...
 
 
D@rek 



Stopień: instruktor SDI/TDI
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 08 Lis 2004
Posty: 1037
Skąd: Piotrków T
Wysłany: 18-04-2012, 22:24   

dziś rozłupałem Teledynę i gdybym to zrobił to wcześniej a potem zrobił to samo z AI to nigdy bym nie kupił AI, tak co do jakości sensorów.
nurkowacz napisał/a:
Widziałem teraz nowe sensory AP Diving i na chwile obecna masakra. Potestuję je jeszcze w najbliższych dniach.

Mam zestaw nowych AP, pożytek z tego jest taki że przynajmniej mam na nie 12 mieś gwarancji.W przypadku AI zwrócił mi dealer kasę za taki ewenement co popracował 2 miesiące. Także w obecnym czasie sensory tlenowe to loteria.
Panowie zrobiliście świetną robotę, to urządzenie powie ci w jakim stanie są twoje sensory od których zależy wiele. Niestety okazuje się czasem że kończą one swoją karierę na napięciu odpowiadającym ciśnieniu parcjalnym tlenu 1,3 co to oznacza dla nurków ufającym tym wskazaniom nie będę pisał.
Panowie szacun.
Gratulować
 
 
PawelW 



Stopień: CCR/OC TMX IANTD
Kraj:
Poland

Wiek: 52
Dołączył: 05 Sty 2005
Posty: 1343
Skąd: Pniewy
Wysłany: 18-04-2012, 22:28   

nurkowacz napisał/a:
Paweł to były nowe sensory AI?


roczny , ale kalibracja i nurkowanie nie wzbudzało nic dziwnego , ale jak dołozyłem 1 teledyne do 2 AI to jakieś rozjazdy były dlatego pożegnałem sie z AI :)

nurkowacz napisał/a:
sensory AP Diving


To są NRC , o niebo lepsze od AI

bann napisał/a:
Przepusciliscie kabel handsetu przez dlawik? :)


tak , po drugiej stronie mamy gniazda molexowe .Test był na głowicy megalodona

bann napisał/a:
Zmienilbym manometr na dokladniejszy...


tez mielismy wstepnie taki zamiar , ale .... możemy do testera włozyć digitala :) bo juz też to robiliśmy :) wiec podwójne sprawdzenie ciśnienia jest ...

[ Dodano: 18-04-2012, 22:33 ]
D@rek napisał/a:
ciśnieniu parcjalnym tlenu 1,3 co to oznacza dla nurków


65m czas denny 60min , sensory zle wskazują setpoint 1.3 , faktyczny 1,6 ... w 60min nurkowania konwulsje i .... , jak sie uda to na powierzchni CNS ~ 300% , wiec warto wiedzieć czy nasz sensor działa poprawnie powyżej 1 ATA ...
 
 
klon 



Stopień: ntmx instructor
Kraj:
Poland

Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 932
Skąd: Poznań
Wysłany: 19-04-2012, 07:59   

PawelW napisał/a:
Testowałem sensory Teledyny to efekt zobaczyć możecie na zdjęciach poniżej , następnie robiłem test AI to jak teledyny 2 szt. pokazały 1.50 ATA , to AI miał 1.32

a jak tak przekładałeś te sensory to robiliście kalibrację...?

jak masz trzy teledyny, które pokazują to samo i wymienisz jeden na inną (niekoniecznie nową) to ona też będzie miała odchyły w stosunku do reszty...

wiem, ze to podstawa i na pewno to robiliście, ale tak tylko pytam dla podniesienia napięcia ;-)
 
 
PawelW 



Stopień: CCR/OC TMX IANTD
Kraj:
Poland

Wiek: 52
Dołączył: 05 Sty 2005
Posty: 1343
Skąd: Pniewy
Wysłany: 19-04-2012, 10:27   

klon napisał/a:
a jak tak przekładałeś te sensory to robiliście kalibrację...?

jak masz trzy teledyny, które pokazują to samo i wymienisz jeden na inną (niekoniecznie nową) to ona też będzie miała odchyły w stosunku do reszty...


gdzieś to wyczytałeś , czy na pewno tak jest ???? ja mam trochę odmienne zdanie , ale to zostawmy , oczywiście dla pewności kalibracja była robiona ...
 
 
klon 



Stopień: ntmx instructor
Kraj:
Poland

Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 932
Skąd: Poznań
Wysłany: 19-04-2012, 10:45   

PawelW napisał/a:
gdzieś to wyczytałeś

Paweł - to są podstawy jeżeli chcesz porównać jakiekolwiek sensory - najpierw musisz mieć te same warunki...

z każdego sensora wychodzi inne napięcie przy tej samej zwartości tlenu - wynika to z tego, że żaden producent nie jest w stanie wyprodukować dwóch identycznych sensorów...

żeby je porównywać to najpierw musisz ustalić jeden poziom (skalibrować je) a później dopiero możesz porównywać różnice w ich wskazaniach w różnych warunkach...

jak sprawdzasz skład mieszanki analizatorem to co robisz?
włączasz, puszczasz gaz i odczytujesz?
czy najpierw mówisz miernikowi, że tlen to jest 100% a później dopiero analizujesz?

to jest dokładnie to samo - przekłądanie sensorów i porównywanie ich wskazań bez kalibracji nie ma sensu - zawsze Ci pokażą inne wartości... bo tak już są zbudowane

a dowiedziałem się tego na kursie podstawowym... na PADI Nitrox DIVER :-)

na wszystkich następnych to było tylko przypominane... ;-)
 
 
PawelW 



Stopień: CCR/OC TMX IANTD
Kraj:
Poland

Wiek: 52
Dołączył: 05 Sty 2005
Posty: 1343
Skąd: Pniewy
Wysłany: 19-04-2012, 14:25   

klon napisał/a:
jak sprawdzasz skład mieszanki analizatorem to co robisz?
włączasz, puszczasz gaz i odczytujesz?


kalibruje go na powietrzu , w zależności od budowy potencjometr lub automatyczna kalibracja , potem przepłukuje 100% tlenem i sprawdzam czy wskazał 99%-100% O2 , jeśli jest inaczej podejrzewam , można uznać nie liniowość wyższych wartości napięć sensora , ale teraz tak robie :) na kursie nitrox padi sprawdzasz max 40% EAN wiec co tu porównać :D

klon napisał/a:
z każdego sensora wychodzi inne napięcie przy tej samej zwartości tlenu - wynika to z tego, że żaden producent nie jest w stanie wyprodukować dwóch identycznych sensorów...


jak widać , czytający są różnego poziomu wiedzy , więc może opiszę fakt ten raz jeszcze bo na kursie nitrox padi , nikt mi tego nie mówił żebym kalibrował analizator w czystym tlenie , wiec może stąd moja niewiedza , kalibrowałem go tylko powietrzem do poziomu 20,9 % O2 ... , takim sprzętem dysponowałem wtedy tj 10 lat temu . W testerze naszym chodzi o zupełnie inna sprawę jak , sprawdzenie poprawnego działania sensora w wyższym ciśnieniu niż sama kalibracja to jest 1+ATA ... , w tych przypadkach sensory pracuja zazwyczaj poprawnie , ale jak widać po testach nie jest tak że sensor poprawnie skalibrowany pokazuje zawsze taka wartość jaką powinien , w przypadku którym wyżej pisałem sensor do poziomu 1,3 pokazywał poprawnie , każde wyższe wskazanie było nie poprawne , 1,5 ata senseor wskazywał 1,32 , przy 2 ata sensor pokazał 1,47 , napieciowo podczas kalibracji był ok 9,6 mV na powietrzu w czystym O2 napiecie 45,7 mV , to standardowe testy które można wykonać podczas nurkowanie nie koniecznie wykryją tą wadę , zużycie sensora ...

a odpowiadają na pytanie Klona , jeśli wyjęty sensor posiadał napięcie takie same jak ten którego włożyliśmy(ja posiadam 2 teledyny o tych samych napieciach 9,8) i jest on sprawny test będzie miał kilku procentowy rozjazd , a nie taki jak w opisanym przypadku , nawet bez kalibracji ,

A co w przypadku jak sensor na poziomi 0,21% O2 wskazuje 9,6mV przy 100% O2 , wskazuje napięcie 41mV ...
Ostatnio zmieniony przez PawelW 19-04-2012, 14:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
klon 



Stopień: ntmx instructor
Kraj:
Poland

Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 932
Skąd: Poznań
Wysłany: 19-04-2012, 14:37   

PawelW napisał/a:
kursie nitrox padi sprawdzasz max 40% EAN wiec co tu porównać


samą metodologię ;-)

PawelW napisał/a:
nikt mi tego nie mówił żebym kalibrował analizator w czystym tlenie


ale kalibrowałeś - do powietrza bo do powietrza, ale zanim sprawdzałeś skład mieszanki musiałeś najpierw analizatorowi dać punkt odniesienia - powiedezieć mu, że teraz mierzy 0,21 w powietrzu (w przybliżeniu piszę - nie o aptekę teraz idzie)

dopiero po tej czynności miernik mógł wiedzieć, że mierzona mieszanka ma inny skład

i tylko o to mi idzie...
dżizas - tyle słów w oczywistych sprawach - wiadomo, że skalibrować trzeba i tylko w tej kwestii chciałem się upewnić ;-)

to, że urządzenie jest fajne, i że trzeba to sprawdzać to też jest jasne i nikt nie dyskutuje :-D

wykonanie widziałem w niedzielę - fajna robota, poza tym, że funkcjonalna to jeszcze ładnie, estetycznie wykonane - szacun Paowie ;-)
Ostatnio zmieniony przez klon 19-04-2012, 14:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
nurkowacz 



Stopień: OC/CCR Instruktor
Kraj:
Poland

Wiek: 47
Dołączył: 13 Maj 2008
Posty: 404
Skąd: Białystok
Wysłany: 19-04-2012, 16:27   

PawelW napisał/a:
to standardowe testy które można wykonać podczas nurkowanie nie koniecznie wykryją tą wadę , zużycie sensora ...


Pawel reb tlenowy i pogłębienie to wykryją.
 
 
TomekR 



Stopień: emeryt
Kraj:
Micronesia

Dołączył: 19 Lip 2004
Posty: 973
Skąd: Connecticut, USA
Wysłany: 19-04-2012, 16:29   

Pozwole sobie troche usystematyzowac pewne niescislosci.
Po pierwsze nie kalibrujemy sensora, ale jego czytnik. Sensor to ogniwo galwaniczne produkujace napiecie w zaleznosci od zawartosci tlenu w otaczajacej atmosferze. Kalibrujac, my "uczymy" czytnik, ze np napiecie 9,5mV wychodzace z sensora oznacza 21%. W analizatorze gazu uzywamy w tym celu potencjometr, kalibrujac mV odczytane w powietrzu do poziomu 21%. Koniec! Urzadzenie gotowe jest do pomiaru. Jezeli ktos jest, dokladny to moze sprobowac, czy czujnik trzyma kalibracje porownujac z jakims goracym gazem o znanej zawartosci np. 80% , czy 100%.
Tak czy inaczej 100% O2(1.00ppO2) to maxymalny zakres w ktorym pracowac bedzie nasz czujnik.
W przypadku rebreathera sprawa sie nieco komplikuje. Jak wiadomo, robocze cisnienie w petli rebreathera, przewaznie, waha sie w granicach 1,1- 1.4 ppO2, a przy dekompresji osiagac moze 1,6. W warunkach normobarycznych nie mozemy sprawdzic, jak nasze sensory zachowuja sie w tych zakresach - nie da sie uzyskac wiecej niz 1.0 ppO2 na powierzchni.
Co wiec robic? Na podstawie odczytu napiecia (mV) produkowanego przez sensor w atmosferze powietrza, mozemy policzyc, ile mV powinien produkowac w warunkach 100% tlenu. Tak jak napisal juz wczesniej PawelW. Jezeli ta teoretycznie wyliczona wartosc, jest w zgodzie(lub w poblizu wartosci faktycznej, mierzonej podczas kalibracji) to mowimy, ze sensor utrzymuje liniowosc. Ten proces nazywa sie dwustopniowa lub dwupunktowa kalibracja. Uczymy nasz rebreather, ze np. 9.8mV oznacza 0.21 ppO2, a co oznacza 41.7mV, majac nadzieje ze liniowosc sensora bedzie utrzymywac sie i w wyszych zakresach. Tyle mozemy zrobic na powierzchni.

Przejdzmy teraz do typow awarii sensora. Oczywiscie awaria typu martwy sensor - zero mV odczytu, czy prosto z pudelka, czy po jakims czasie ekspluatacji, nie wymaga wytlumaczenia. Innymi czestymi, aczkolwiek mniej oczywistymi typami awarii, sa nieliniowosc i ograniczenie pomiaru. W pierwszym przypadku pomiary "starzejacego" sie sensora rozjezdzaja sie z oczekiwanymi wynikami, najpierw w gornej czesci skali pomiarow, potem coraz nizej. W drugim przypadku, sensory limituja produkcje mV i po przekroczeniu pewnego poziomu, wynik pozostaje nie zmieny, bez wzgledu na ppO2.

Dalsza czesc sprawdzenia sensorow odbywa sie juz w wodzie. Na glebokosci 6m (cisn. 1.6ATA) przeplukujemy petle czystym tlenem. Jezeli uzyskujemy wynik bliski do 1.6ppO2 na czytniku, oznacza to, ze sensory utrzymuja liniowosc w interesujacym nas zakresie. Problem zaczyna sie, gdy okaze sie, ze czytnik wskazuje np 1.3 na jednym z sensorow, jak w przypadku PawlaW. Trzeba wylezc z wody, wymienic sensor, od nowa skalibrowac itd. Pain in the dupa!

Tester, taki jak zrobil Michal, jest swoistym panaceum na tego typu problemy. W warunkach domowych, przed nurkowaniem, wrzucamy sensory do hiperbarycznego pudelka i sprawdzamy liniowosc w calym zakresie pracy. Oczywiscie ciagle istnieje szansa, ze sensor padnie podczas nurkowania, ale obumieranie sensora to przewaznie wolniejszy proces.
pzdr
Tomek
 
 
nurkowacz 



Stopień: OC/CCR Instruktor
Kraj:
Poland

Wiek: 47
Dołączył: 13 Maj 2008
Posty: 404
Skąd: Białystok
Wysłany: 19-04-2012, 16:31   

PawelW napisał/a:
To są NRC , o niebo lepsze od AI


Wszystko jest możliwe. Obecnie z moich doświadczeń z kompletem AI i AP Diving wychodzi odwrotnie.
Takich jaj przy teledyne nie było.
 
 
D@rek 



Stopień: instruktor SDI/TDI
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 08 Lis 2004
Posty: 1037
Skąd: Piotrków T
Wysłany: 19-04-2012, 18:48   

nurkowacz napisał/a:
PawelW napisał/a:
To są NRC , o niebo lepsze od AI


Wszystko jest możliwe. Obecnie z moich doświadczeń z kompletem AI i AP Diving wychodzi odwrotnie.
Takich jaj przy teledyne nie było.

a co się dzieje z nowymi Ap ? Nicola wspominała że mają na dniach wypuścić nowy soft do
rebów, pewnie będzie on uwzględniał te ewentualne odchylenia sensorów.
 
 
PawelW 



Stopień: CCR/OC TMX IANTD
Kraj:
Poland

Wiek: 52
Dołączył: 05 Sty 2005
Posty: 1343
Skąd: Pniewy
Wysłany: 19-04-2012, 19:41   

TomekR napisał/a:
ze czytnik wskazuje np 1.3 na jednym z sensorow, jak w przypadku PawlaW.


jak jeden to nie problem gorzej jak wszystkie trzy , choć mało prawdopodobne , to nasuwa sie pytanie czy dobrą metoda jest założenie 3 sensorów z jednej partii , czy mieć mieszane sensory "wiekowo" , skoro można mieć szczescie padu wszystkich trzech na raz , to czy nie lepsze jest teoretycznie miec pewność padanie kolejno wraz z wiekiem :) , ale AI tej teorii nie potwierdziły :( ... Quzwa jak szkoda tych teledyn ,, eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :)

[ Dodano: 19-04-2012, 19:46 ]
TomekR napisał/a:
czy czujnik trzyma kalibracje porownujac z jakims goracym gazem o znanej zawartosci np. 80% , czy 100%.


często to stosuje do sprawdzania analizatora , choć Krzysztof może to źle zrozumiał

klon napisał/a:
jak sprawdzasz skład mieszanki analizatorem to co robisz?
włączasz, puszczasz gaz i odczytujesz?
czy najpierw mówisz miernikowi, że tlen to jest 100% a później dopiero analizujesz?


z rebem tak samo postępuje , mam pewien mały zestaw nitroxów w flaszkach w garazu :))

Pozdro

PW
 
 
klon 



Stopień: ntmx instructor
Kraj:
Poland

Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 932
Skąd: Poznań
Wysłany: 19-04-2012, 21:53   

TomekR napisał/a:
Pozwole sobie troche usystematyzowac pewne niescislosci.
Po pierwsze nie kalibrujemy sensora,


tak czytam i nie zauważyłem by ktoś coś takiego napisał, ale nieistotne - dobrze, że doprecyzowałeś,
do problemów, o których piszesz trzeba dodać jeszcze kondensację pary wodnej na membranie sensora, która również potrafi zachwiać wskazania

zatem oprócz tego, że sansory pracują w środowisku hiperbarycznym to jeszcze na dodatek w wilgotnym...

[ Dodano: 19-04-2012, 21:57 ]
PawelW napisał/a:
choć Krzysztof może to źle zrozumiał

nie - wiedziałem, że skalibrowałeś,... albo inaczej - byłem o tym przekonany ;-) ,
chciałem tylko zwrócić uwagę innych czytających, że trzeba to zrobić, a nie tylko wkładać i wykładać sensory...

bo bez kalibracji ciężko o jakiekolwiek wnioski

nie miałem wątpliwości, że to robiłeś ;-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed