Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Crossover instruktorski SDI/TDI.
Autor Wiadomość
waterman 



Stopień: D-Diver
Kraj:
Poland

Wiek: 59
Dołączył: 24 Maj 2005
Posty: 2349
Skąd: Warszawa
Wysłany: 23-02-2015, 10:59   

Yavox jak częto nurkujesz w tygodniu? rzadko? częściej w soboty i niedziele? Czyli jesteś nurkiem sobotnio-niedzielnym to dlaczego oceniasz tych którzy nurkują cały tydzień.
Wg Twoich przemyslen GUE to tez taka sobie niedzielno-sobotnia organizacja nurkowa bo szkoli tylko promil nurków w skali swiatowej To czemu ją wybrałeś?.
 
 
 
Yavox 



Stopień: T1 (GUE nTmx)
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 29 Lis 2010
Posty: 3419
Skąd: Warszawa / Józefów
Wysłany: 23-02-2015, 12:18   

waterman napisał/a:
Yavox jak częto nurkujesz w tygodniu? rzadko? częściej w soboty i niedziele? Czyli jesteś nurkiem sobotnio-niedzielnym to dlaczego oceniasz tych którzy nurkują cały tydzień.

W tym roku nurkuję rzadko, jestem typowym niedzielnym nurkiem i uważam się za kompletnego amatora. Na podobnej zasadzie nie wyrywam zębów. Mimo tego, bardziej ufam dentyście, który na co dzień pracuje w gabinecie niż takiemu, który dorabia tam w weekendy bo w tygodniu zajmuje się sprzedażą skarpet.

Żeby nie było - ja nie twierdzę, że wszyscy szkolący sporadycznie prezentują niski poziom. Z pewnością jest dużo osób, którzy robiąc to w ten sposób od bardzo wielu lat skumulowali taki kapitał doświadczenia, który umożliwia im prowadzenie teraz kursów na całkiem niezłym poziomie.

waterman napisał/a:
Wg Twoich przemyslen GUE to tez taka sobie niedzielno-sobotnia organizacja nurkowa bo szkoli tylko promil nurków w skali swiatowej To czemu ją wybrałeś?.

Matko, czy w każdym wątku, w którym wypowiada się ktoś, mający choćby absolutnie podstawowe i do niczego nie uprawniające kwity z GUE musi się pojawiać temat tej federacji?

Tutaj w tym wątku ja wypowiadam się nie o GUE tylko o tym, że kupowane crossovery nie weryfikują kompetencji instruktorskich kandydatów.

Ale jeżeli chcesz odpowiedź (na tyle, na ile mieści się w temacie...) :ping: , to proszę bardzo:

- bo tych, co chcą zostać instruktorami tej federacji jest znacznie więcej niż tych, którzy ostatecznie nimi zostają (a nie "chodźcie, zapłaćcie, chcemy was na swoich instruktorów")
- bo po każdym kursie 100% kandydatów wypełnia ankietę oceny kursu prowadzonego przez danego instruktora, więc jest na jego temat dostępna informacja wewnątrz organizacji
- bo instruktor musi co jakiś czas (4 lata?) przechodzić obowiązkową rekwalifikację, żeby mógł dalej szkolić i wtedy zdaje się prowadzony przez niego kurs jest obserwowany i oceniany przez niezależne od niego osoby
- bo utrzymanie uprawnień danego poziomu (nawet zwykłych, nurkowych) wymaga realizowania iluś tam (nie pamiętam, nie chce mi się sprawdzać) nurkowań w danym okresie czasu w zakresie parametrów charakterystycznych dla danego stopnia, więc nie ma tak, że gość tapla się tylko w płytkim bajorze a na full tmx nurkuje wyłącznie z kursami
- bo żeby być instruktorem danego poziomu, trzeba było wcześniej przejść wewnątrz federacji wszystkie szkolenia do tego poziomu włącznie - więc jak byłeś marnym kursantem i wychodziło Ci ledwo co na styk, to odpowiednie osoby będą miały na Twój temat informacje z Twoich ocen i Twojej historii choroby i będą wiedziały, na co zwrócić uwagę, kiedy Ci przyjdzie kandydować na instruktora

[ Dodano: 23-02-2015, 12:31 ]
makalu napisał/a:
orka od rana do wieczora, z wkuwaniem teorii, zdawaniem testów praktycznych, gdzie instruktor ciągle poprawia do ideału. Gdzie nie ma radości tylko krew, pot i łzy

Makalu, nie przesadzajmy :) Było od rana do północy, ale testy nie były trudne, teoria dość podstawowa. Poprawienia do ideału nie da się osiągnąć w ciągu kilku dni kursu, na ideał musisz sam się nazapierdzielać później, a przeważnie i tak go nie ma. Obyło się bez krwi i łez a radości było naprawdę sporo. Nie demonizujmy...
Ostatnio zmieniony przez Yavox 23-02-2015, 12:30, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
makalu
[Usunięty]

Wysłany: 23-02-2015, 12:18   

Tutaj ten promil w skali świata, właśnie mówi m.in. o skali trudności kursów GUE.
Z tego co wiem nawet w Polsce instruktorzy GUE nie mogą się opędzić od kursantów. Tutaj ,,niestety" właśnie jakość robi nazwisko instruktora i jego profesjonalizm. Zbierzmy sto osób wyjeżdżających z żonami i dziećmi do Hurgady(będą jeździć tam na wielbłądach, pić ,bawić się ,kupować pamiątki).A gdy zostanie im 3 dni wolnego ,zaproponujmy im :

1.Kurs na szybkiego z nurkowania, żeby mogli popatrzeć na rybki ,ale się nie utopić. Z egzaminem takim, aby każdy zdał i cieszył się że może pokazać papier w biurze ,gdzie i tak się nikt nie zna na nurkowaniu.

2.Kurs typu GUE(bez względu na nazwę organizacji). Gdzie spotka ich orka od rana do wieczora, z wkuwaniem teorii, zdawaniem testów praktycznych, gdzie instruktor ciągle poprawia do ideału. Gdzie nie ma radości tylko krew, pot i łzy .Bo można się dowiedzieć ,że kursu się nie ukończyło, bo nie ogarnęło wymagań.

Teraz najważniejsze pytanie. Którą opcję wybierze turysta i czy warto mieć crossa do organizacji szkolącej w Hurgadzie?(to oczywiście uproszczenie myślowe, bo są tam też instruktorzy, że klękajcie narody)..
 
 
krzysiek_x
[Usunięty]

Wysłany: 23-02-2015, 12:51   

:)
 
 
Tomasz Łach 


Stopień: MSDT
Kraj:
Poland

Dołączył: 24 Lip 2009
Posty: 550
Skąd: Kraków
Wysłany: 23-02-2015, 13:29   

Yavox - tak z czystej ciekawosci... Co sadzisz o ludziach z TOPRu, GOPRu, WOPRu, OSP itp ?
To przeciez wg Twoich standardow totalna amatorka (kto wie moze nawet niektorzy sprzedaja skarpetki :bee; )

No i jeszcze taka jedna mala dygresja. Jezeli nie jestesmy w stanie wyobrazic sobie we wspolczesnym swiecie, ze w jakims miescie nie ma dentysty, mechanika czy budowlanca, to z latwoscia (takich miast jest zapewne niemalo) mozemy sobie wyobrazic takie bez zawodowego instruktora nurkowania. Po prostu nie ta skala porownania...

Co do GUE to sie nie wypowiem, bo nie mam zadego kursu w tej organizacji.
Mysle jednak ze gdyby popyt na ich kursy byl 1000 razy wiekszy, a instruktorow bylo 100 razy wiecej, to i o utrzymanie poziomu bylo by znacznie trudniej.

I tak juz na sam koniec Yavox. Co sadzisz o instruktorach GUE ktorzy maja crossy do TDI INTD i PADI ? Czy myslisz ze wszyscy zrobili je po kilkutygodniowych szkoleniach ?
 
 
Yavox 



Stopień: T1 (GUE nTmx)
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 29 Lis 2010
Posty: 3419
Skąd: Warszawa / Józefów
Wysłany: 23-02-2015, 13:42   

Tomasz Łach napisał/a:
Yavox - tak z czystej ciekawosci... Co sadzisz o ludziach z TOPRu, GOPRu, WOPRu, OSP itp ?

Tych, którzy systematycznie biorą udział w akcjach, spotykają się, ćwiczą itp.? Szczerze ich podziwiam.

Tomasz Łach napisał/a:
Mysle jednak ze gdyby popyt na ich kursy byl 1000 razy wiekszy, a instruktorow bylo 100 razy wiecej, to i o utrzymanie poziomu bylo by znacznie trudniej.

Tak, masz 100% racji. Utrzymanie systemu kontroli jakości działającego na populacji o 2 rzędy wielkości większej byłoby prawdopodobnie niemożliwe.

Tomasz Łach napisał/a:
I tak juz na sam koniec Yavox. Co sadzisz o instruktorach GUE ktorzy maja crossy do TDI INTD i PADI ? Czy myslisz ze wszyscy zrobili je po kilkutygodniowych szkoleniach ?

Jestem przekonany, że nie - natomiast nic do nich nie mam, ponieważ ich pierwotne instruktorskie kwity w GUE są dla mnie wystarczającą gwarancją jakości, czego nie mogę powiedzieć o instruktorskich kwitach z kilku innych miejsc (tudzież, od kilku innych CD lub IT). Ale jeżeli uważasz, że mimo wszystko, w ramach crossów powinni byli być potraktowani na równi z każdym innym kandydatem do crossa, to się zgodzę. Standard powinien dotyczyć wszystkich. Jak nie mam przy sobie dowodu osobistego to pani w banku nie powinna móc mi założyć konta - wszystko jedno, na ile dobrze z oczu mi patrzy, tudzież czy mnie zna czy nie.
 
 
mi_g 



Stopień: P2,Cave,nTMX
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 1532
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 23-02-2015, 21:37   

makalu napisał/a:
Z tego co wiem nawet w Polsce instruktorzy GUE nie mogą się opędzić od kursantów.

Jak ekipa Forum-Nuras była na FL to w kwaterze głównej GUE (można fajne koszulki kopić również takie bez napisu GUE) to na kursy można się było zapisać od ręki (nawet u JJ), wiec może z tymi kolejkami to Polska specyfika :-)
 
 
makalu
[Usunięty]

Wysłany: 23-02-2015, 22:25   

Tak, bo polscy nurkowie mają pier.......lca na punkcie Dir , jakości szkolenia, zabijających pianek, i że profesjonalny nurek to tylko w suchym i z twinem.
Więc szukają najlepszych szkoleń.
 
 
Scaner 



Stopień: instruktor NAUI PSAI
Kraj:
Vatican

Dołączył: 26 Paź 2010
Posty: 1981
Skąd: Skątowni
Wysłany: 23-02-2015, 22:32   

Przyda się.

 
 
kraken 


Stopień: Course Director PADI
Kraj:
Poland

Wiek: 59
Dołączył: 02 Kwi 2006
Posty: 1304
Skąd: Kraków
Wysłany: 24-02-2015, 08:51   

Zeszliśmy w sumie z krosów na poziomy szkoleń ale to może i dobrze.
Yavox piszesz jednocześnie tak jak by nauczenie się jak najwięcej było dla ciebie priorytetem ale w podanych argumentach w sumie nie piszesz nic o tym czego można się nauczyć (nauczyłeś się) dzięki takim czy innym wybieranym przez ciebie szkoleniom.
No bo argumenty:
Cytat:
- bo tych, co chcą zostać instruktorami tej federacji jest znacznie więcej niż tych, którzy ostatecznie nimi zostają (a nie "chodźcie, zapłaćcie, chcemy was na swoich instruktorów")
- bo po każdym kursie 100% kandydatów wypełnia ankietę oceny kursu prowadzonego przez danego instruktora, więc jest na jego temat dostępna informacja wewnątrz organizacji
- bo instruktor musi co jakiś czas (4 lata?) przechodzić obowiązkową rekwalifikację, żeby mógł dalej szkolić i wtedy zdaje się prowadzony przez niego kurs jest obserwowany i oceniany przez niezależne od niego osoby
- bo utrzymanie uprawnień danego poziomu (nawet zwykłych, nurkowych) wymaga realizowania iluś tam (nie pamiętam, nie chce mi się sprawdzać) nurkowań w danym okresie czasu w zakresie parametrów charakterystycznych dla danego stopnia, więc nie ma tak, że gość tapla się tylko w płytkim bajorze a na full tmx nurkuje wyłącznie z kursami
- bo żeby być instruktorem danego poziomu, trzeba było wcześniej przejść wewnątrz federacji wszystkie szkolenia do tego poziomu włącznie - więc jak byłeś marnym kursantem i wychodziło Ci ledwo co na styk, to odpowiednie osoby będą miały na Twój temat informacje z Twoich ocen i Twojej historii choroby i będą wiedziały, na co zwrócić uwagę, kiedy Ci przyjdzie kandydować na instruktora


W sumie nie mówią o poziomie szkolenia to są dalej tylko deklaracje. Mam papiery instruktorskie w CMASIe, IANTD, PADI i TDI i kiedyś myślałem też o GUE ale moja ocena była negatywna na podstawie - nic nie dam więcej kursantom w ramach tych szkoleń niż mogę dać do teraz. Szkolenia instruktorskie w innych federacjach robiłem bo chciałem nauczyć się szkolić określone kursy lub prowadzić kursy lepiej zorganizowane niż inne lub zrobić coś u jakiegoś konkretnego człowieka.
Zrobiłem instruktora CMASu bo byłem w takim klubie w sumie innych w Polsce nie było (był jeszcze LOK) to jak wiele pierwszych kursów po dziś dzień to był przypadek ale było fajnie.
PADI zrobiłem bo chciałem zobaczyć jak to jest organizować kursy tak aby umieć organizować profesjonalnie szkolenia i stworzyć bazę nurkową czy centrum nurkowe.
Instruktora TDI bo chciałem zobaczyć jak szkolą technicznie ludzie którzy co tydzień prowadzą nową grupę i prowadzą koło 50 kursów technicznych rocznie.
Instruktora IANTD bo chciałem zrobić kurs instruktora zaawansowanych wraków a akurat w tej organizacji szkolił ktoś u kogo chciałem to zrobić - to było trochę przypadkowe że akurat IANTD.
GUE jest ciekawym przypadkiem, bo ma określoną reklamę i jednocześnie bardzo mało adeptów nurków - pytanie dlaczego.
Czego ty Yavox nauczyłeś się dzięki twoim wyborom i czy było warto :-)
Maciek "Szczęściarz" Curzydło
 
 
Yavox 



Stopień: T1 (GUE nTmx)
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 29 Lis 2010
Posty: 3419
Skąd: Warszawa / Józefów
Wysłany: 24-02-2015, 14:19   

kraken napisał/a:
Czego ty Yavox nauczyłeś się dzięki twoim wyborom i czy było warto :-)

Maciek, na tak zadane pytanie to mogę Ci odpowiedzieć, ale za kilkaset nurkowań i za kilka lat.

To są 3 oddzielne kwestie:

1. Jak obrana ścieżka szkoleniowa/federacja przełożyła się na to, że mogłem potem robić takie nurkowania, jakie wybierając drogę rozwoju chciałem robić - co ułatwiło, co utrudniało, czy wybór ścieżki był jednocześnie dobrym sposobem realizacji wcześniejszego celu.

2. Co uważają o swoich (innych) ścieżkach szkoleniowych osoby, które chciały robić i dzięki swoim pomysłom zaczęły, podobne nurkowania? Co im zadziałało, co nie zadziałało, jak to się ma do mojego pkt 1 - jednym słowem, która metoda się bardziej sprawdziła i dlaczego.

3. Na ile wybór federacji był wyborem federacji a na ile osiągnięte cele wynikają z uczenia się u konkretnego instruktora? Do tego potrzeba (w ramach danej federacji) co najmniej kilku kursów u kilku różnych osób - aby ocenić, z jaką wagą w moje uczenie wchodzą kompetencje konkretnych osób a z jaką standardy samej federacji.

Odpowiedź na każde pytanie jest trudna, bo a) jest subiektywna, b) od pewnego momentu zaciera się różnica między celem a narzędziem - i trudno stwierdzić, czy nurkujesz tak a nie inaczej bo tak się nauczyłeś, czy też tak się nauczyłeś, bo chciałeś w ten sposób nurkować.


Na ten moment nie mam prawie żadnych danych do obiektywnej oceny swojego wyboru - po pierwszym kursie na danej ścieżce mogą mieć je ci, którym zależy na udowodnieniu konkretnej tezy (np. że pomysł był zajebisty). Natomiast chcąc podejść uczciwie do tematu mogę Ci tyle napisać, że chętnie poddam swój wybór refleksji, ale: po 2-3 kolejnych kursach i 300 nurkowaniach, czyli realnie za 3-4 lata :)


Poza wszystkim, to nie jest temat wątku. Dla mnie jest nim to, czy "sprzedawanie plastików instruktorskich osobom, które są już instruktorami innych federacji, bez weryfikacji ich kompetencji, jest dobre czy nie jest dobre". Pod "dobre" możemy podstawić sobie różne wymiary (np. dla kogo - dla rodzimej federacji instruktora, dla nowej, dla kursantów, dla instruktora który się crossował, dla pozostałych którzy się nie crossowali? Można również bardziej szczegółowo - np. dla kompetentnych instruktorów, którzy kupili crossa a i tak by zdali nawet trudne egzaminy / dla niekompetentnych instruktorów, którzy by nie zdali a kupić mogli / dla kursantów jednych i drugich?


O jakości kształcenia i tym, co zacytowałeś - wieczorem, bo kończy mi się przerwa i już nie mam teraz czasu :(
 
 
mi_g 



Stopień: P2,Cave,nTMX
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 1532
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 24-02-2015, 15:39   

Yavox napisał/a:
Maciek, na tak zadane pytanie to mogę Ci odpowiedzieć, ale za kilkaset nurkowań i za kilka lat.

Troche przezsadzasz. Juz po obecnych kilkuset nurkowaniach coś mozesz powiedzieć o swojej ścieżce. To chyba zupełnie temat ale mógłby być ciekawy. Na ile wyboru kursów były przypadkiem, na ile wpływam innych albo znajomością organizacji czy instruktora. Co z tego wynikło, jak wybieraliśmy swoje kursy, jak to wpłynęło na nurkowania które robimy... Każdy ma inne doświadczenia, niezleżnie od poziomu na którym jest.
 
 
Yavox 



Stopień: T1 (GUE nTmx)
Kraj:
Poland

Wiek: 48
Dołączył: 29 Lis 2010
Posty: 3419
Skąd: Warszawa / Józefów
Wysłany: 24-02-2015, 16:16   

mi_g napisał/a:
Troche przezsadzasz. Juz po obecnych kilkuset nurkowaniach coś mozesz powiedzieć o swojej ścieżce.

Mogę, ale nie o tej, o którą pytał Maciek - bo ta jest jeszcze zwyczajnie za krótka. Poza tym, nie jest tematem tego wątku :)

mi_g napisał/a:
To chyba zupełnie temat ale mógłby być ciekawy. Na ile wyboru kursów były przypadkiem, na ile wpływam innych albo znajomością organizacji czy instruktora. Co z tego wynikło, jak wybieraliśmy swoje kursy, jak to wpłynęło na nurkowania które robimy... Każdy ma inne doświadczenia, niezleżnie od poziomu na którym jest.

Mniej więcej o to pytałem w lipcu 2012 - temat w dalszym ciągu mnie interesuje, więc zapraszam do kontynuacji wątku tutaj:

http://forum-nuras.com/viewtopic.php?t=29521

Można pociągnąć temat w stronę wyborów kursów, ścieżek, instruktorów, federacji itp. i wpływu tychże na to, co się później w naszym nurkowaniu wydarzyło. Jak coś, to dawajcie :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed