Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Którą piankę wybrać??
Autor Wiadomość
Pawel71 

Stopień: Szuwarek
Kraj:
Poland

Wiek: 52
Dołączył: 26 Kwi 2013
Posty: 191
Skąd: Kraków
Wysłany: 28-10-2015, 10:35   

Kup SS - nie trać pieniędzy na mokry.
 
 
Nuroslaw
[Usunięty]

Wysłany: 28-10-2015, 21:08   

Jak pisali koledzy. Na ciepłe wody pianka 3-5 mm długi rękaw i nogawki.
Potem juz tylko suchy..... szkoda ładować na siebie 7+7+5mm żylety - to jeden wielki, ciężki pancerz i tak zimno jest.

Suchy to zupełnie nowa jakość. I wcale nie musisz kupować super pancernego. Zwykły trylaminat będzie służył nadzwyczaj długo.
 
 
CChheemmooll 

Kraj:
Poland

Wiek: 38
Dołączył: 12 Lip 2015
Posty: 59
Skąd: Mazury
Wysłany: 29-10-2015, 21:59   

Ja przez kilka lat nurałem w bare sport. W miniony weekend zrobiłem nura w suchym skafandrze...od tej pory nigdy już pianki nie nałożę.
 
 
P r o t 


Stopień: DM
Kraj:
Poland

Wiek: 60
Dołączył: 02 Lip 2015
Posty: 37
Skąd: Wrocław
Wysłany: 29-10-2015, 22:04   

CChheemmooll napisał/a:
W miniony weekend zrobiłem nura w suchym skafandrze...od tej pory nigdy już pianki nie nałożę.

Nie dziwię się. W PL nie nurkuję w piankach wszekiej maści. I usmiecham się jak moja żona planuje nury jesienią w polskich akwenach. W piance :aaa:
Ostatnio zmieniony przez P r o t 29-10-2015, 22:11, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
Zbyszek82 

Kraj:
Poland

Dołączył: 28 Paź 2015
Posty: 8
Skąd: śląsk
Wysłany: 30-10-2015, 07:59   SS

hmm

czyli twierdzicie, że jak w polskich wodach to lepiej SS.

A jak większość będzie w Chorwacji, Albanii, Włoszech to nie wystarczy półsuchy?

Ten scubapro everdry 4 jest neoprenowy będzie git na polske?
 
 
Karollo 


Stopień: Adv TMX
Kraj:
United Kingdom

Dołączył: 06 Sie 2014
Posty: 270
Skąd: Midlands
Wysłany: 30-10-2015, 08:23   

Jezeli powazniej myslisz o nurkowaniu i masz zamiar czesto nurkowac w zimnych miesiacach, to ze wzgledu na latwosc ubierania i komfort cieplny nad i pod woda to raczej bedzie suchy.

A na cieple wody to jednak ta 5mm pianeczka. Przy czym woda w Chorwacji potrafi zaskoczyc swoim chlodem na wiosne, wiec to i tak wtedy bedzie jakby nurkowanie zimnowodne.

Poza cieplem suchy skafander daje Ci mozliwosc bycia zapasowym zrodlem wyporu gdyby jacketowi/skrzydlu cos sie stalo.

Mam dwoch znajomych plywajacych w everdry i sam tez kiedys mierzylem. Mi nie przypadl do gustu, ale chlopaki sobie chwalili cieplo i elastycznosc. Natomiast powoli zaczely przeciekac miedzy nogami. I trzeba uwazac gdzie sie siada z calym sprzetem.

Sam nurkuje na scubapro, ale evertec - trylaminatowa wersja. I wlasnie tutaj mam mozliwosc wybrania odpowiedniego ocieplacza do panujacych warunkow. Czyli jezeli klimat umiarkowany, to dosc gruby albo kwark, a w zimowym Egipcie czy niedawno w jesiennej Chorwacji cieniutki polarek.
Ostatnio zmieniony przez Karollo 30-10-2015, 08:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Pawel71 

Stopień: Szuwarek
Kraj:
Poland

Wiek: 52
Dołączył: 26 Kwi 2013
Posty: 191
Skąd: Kraków
Wysłany: 30-10-2015, 09:08   

W tym roku byłem na Vis Chorwacja (sierpień) - poniżej 20-25m temperatura 15 stopni. Ci co nie mieli SS marzli po prostu. Poza tym SS to drugie źródło wyporu i to jest równie istotne co termika.
 
 
Nuroslaw
[Usunięty]

Wysłany: 30-10-2015, 11:00   

Jeśli to mocno kwestia pieniędzy, to w rejony ciepłe brałbym półsuchy.

Jeśli jednak, można by się zdecydować na suchy - to gorąco polecam. To jak jazda latem w samochodzie z klimą i bez. Ci co jeździli bez klimy, twierdza że im nie potrzebna, bo dają radę. Ci co zaczęli jeździć z klimą już nie chcą auta bez klimy. I tak samo jest z SS. Kto go użył, nie chce wracać do pianki. No chyba że takiej 3-5mm z lekkim zestawem.
 
 
Zbyszek82 

Kraj:
Poland

Dołączył: 28 Paź 2015
Posty: 8
Skąd: śląsk
Wysłany: 30-10-2015, 12:34   

Pawel71 napisał/a:
W tym roku byłem na Vis Chorwacja (sierpień) - poniżej 20-25m temperatura 15 stopni. Ci co nie mieli SS marzli po prostu. Poza tym SS to drugie źródło wyporu i to jest równie istotne co termika.


Cos mi sie wydaje czy dzisiaj dzwoniles do mnie?
 
 
Pawel71 

Stopień: Szuwarek
Kraj:
Poland

Wiek: 52
Dołączył: 26 Kwi 2013
Posty: 191
Skąd: Kraków
Wysłany: 30-10-2015, 14:46   

Nie - to ktoś inny ...
 
 
Artur Lipko 


Stopień: CMAS M1
Kraj:
Poland

Wiek: 43
Dołączył: 13 Kwi 2011
Posty: 28
Skąd: Kraków/Żywiec
Wysłany: 05-11-2015, 17:22   

Witam

Według mnie jak ktoś chce nurkować w piance to na początek jest to rozwiązanie optymalne. Z prostej przyczyny, nurek AOWD czy Eksplorator Cmas czy każdy inny z uprawnieniami do 30m na głębokość którą może osiągnąć zgodnie ze swoimi uprawnieniami zagląda sporadycznie. Oczywiście mowa o Polsce. Jeżeli nurkuje w Egipcie , Chorwacji, Malcie czy gdzie tam chce to właśnie pianka dla niego będzie optymalna.

Piszecie że wasze doświadczenie jest takie że marzniecie. Owszem ale z własnych obserwacji (a trochę tego było) śmiało powiem że połowa osób ma za duże pianki. I to jest jeden z powodów. Bardzo dużo osób zakłada piankę na buty zamiast schować ją w buty.(są rożne rodzaje nogawek w piankach ale o tym za chwile) Czyli ciepła woda się wylewa na zewnątrz. Tak samo większość nie potrafi dobrać rękawiczek do pianki. Rękawy w piankach albo są wykończone manszetą albo nie. Do takich z manszetą należy kupić zwykłe rękawiczki ale do pianki która ma zwykły rękaw należy kupić już rękawiczki z manszeta. Wracając do butów jak pianka ma wykończenie manszetą na nogawce to oczywiście chowamy je do buta a piankę zakładamy na buta. Tak samo ma się sprawa z kapturem. Powinien on mieć możliwość schowania pod ocieplacz aby zapobiec cyrkulacji wody. oczywiście że ma być odpowiednio dobrany samo przez się rozumie. Niektóre ocieplacze mają zintegrowany kaptur. Super rozwiązanie jak pasujemy do rozmiarówki. Ale jak mamy duża głowa do małego ciała czy na odwrót :) to rozwiązanie to nie będzie dobre.

Wracając do pianki ja osobiście polecam taki zestaw.
- Pianka Bare S-flex 5+7 Cena koło 1370zł
- Buty Scubatech 7mm Titanium Cena koło 160zł
- Rękawice Scubatech Semi Dry 5mm Cena koło 80zł

Dlaczego ten nie inny sprzęt. Sprzedałem takich zestawów z 6 :) sam takiego używam do szkolenia początkowych stopni w ciepłe dni. Pianki z serii s-flex są naprawdę bardzo dobre jakościowo. Super jest neopren typu strecz to nie tylko frazesy reklamowe. Ta pianka się bardzo dobrze dopasowuje do ciała.Dzięki temu jest po prostu ciepła. Dlaczego 5mm (docieplenie 7mm) bo to wystarczy jest wystarczająco ciepło a na plus można uznać iż idealnie się nadaje na wypady typu Egipt.
Co do butów to owszem najtńsze nie są ale 7mm i bardzo twarda podeszwa zwiększają komfort użytkowania. Te buty jak na Scubatecha sa bardzo dobre jakościowo. Rękawiczki są idealne do tej pianki. Generalnie w rękawiczki to niema co inwestować gdyż jakie by niebyły (łącznie z CAMARO) to i tak się poprują/przetrą/podziurawią. Szczególnie u początkującego nurka.

Wszystkie te produkty znajdziecie w sklepach pewnie nawet 10% taniej :P

Co do suchego to nie jest tak do końca. Jak ktoś ma worek pieniędzy to pewnie. Ale dobry suchy to wydatek rzędu 4k. Po co polecacie trylaminaty ??? przecież do tego trzeba ocieplacz czyli żeby to ręce i nogi miało to 1k. Jakaś odzież termoaktywna sensowna to 400 zł do tego z czasem pierścienie plus rękawice to 300 zł no i jak tyle wydaliśmy to przydały by się dobre rękawiczki docieplające i skarpety czyli plus 250zł :) tyle wydaliśmy to szkoda psuć efekt termiczny ;)

Jak już suchy zamiast pianki to raczej crush neopren wystarczy porządna odzież termoaktywna i jest ciepło a koszta czasem 1/2 1/3 skafandra powłokowego.

Odradzam samodzielne zakupy używanych suchych początkującym płetwonurkom. Skończy się to tak że skafander za 1200zł będzie cieknął albo zaraz zacznie. Remont wyniesie z 500zł. A i tak co chwile coś trzeba będzie robić. Nikt normalny nie sprzedaje dobrego Suchego za 1/4 ceny to trochę jak z autami z Niemiec. Znaczy niemcowi w sumie opłaca się kupować ich używane auta w Polsce :P

Jest teraz promocja na skafandry Bare Cd4 i D6 koło 2.5k Nowy z pełną gwarancja itd. (torba,wężyk itp.)

Troszkę mi się rozpisało :beer3:
 
 
Zbyszek82 

Kraj:
Poland

Dołączył: 28 Paź 2015
Posty: 8
Skąd: śląsk
Wysłany: 06-11-2015, 09:03   SS

No i kupiłem Scubapro Nova Scotia 7,5mm

Wczoraj byłem na koparkach w Jaworznie. Woda 10 stopni.
Wskoczyłem do wody i .... przyjemnie :) czułem jak woda wlewa się tylko do butów nigdzie więcej :)

Nurek trwał 45 min było czuć chłód ale zimno nie było. Myślę, że dobrze wybrałem na moje rekreacyjne nury. (w Albani miałem podobną pianę i na 35m było OK)
Niestety muszę przyznać, że latem czy nawet późnym wrześniem było to przyjemniejsze. Pewnie przez temperaturę powietrza i słonko.

Dzięki wszystkim za rady :)
 
 
Pawel71 

Stopień: Szuwarek
Kraj:
Poland

Wiek: 52
Dołączył: 26 Kwi 2013
Posty: 191
Skąd: Kraków
Wysłany: 06-11-2015, 09:08   

Z termiką to jest tak że na Chorwacji też jest zimno poniżej 20m. Co do reszty - oczywiście SS jest droższym rozwiązaniem ale bardziej komfortowym. Jak ktoś będzie dużo nurkować to wydawanie kasy na piankę mija się z celem. Kiedyś posłuchałem taki dobrych rad w Twoim stylu i wywaliłem jakieś 2k PLN na pianę + cała reszta, która leży nieużywana bo ciągle myślę że kiedyś ją użyje - sprzedać można z połowę ceny ...

Poza tym suchy podnosi bezpieczeństwo.

[ Dodano: 06-11-2015, 09:12 ]
Na koparkch jest ciepło i nie ma termokliny - pojedź na Zakrzówek zejdź nieco głębiej przestaniesz pisać że Ci ciepło w piance.
 
 
juwisz 


Stopień: AOWD, EAN
Kraj:
Ukraine

Dołączył: 04 Wrz 2012
Posty: 529
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 06-11-2015, 10:03   Re: SS

Zbyszek82 napisał/a:
No i kupiłem Scubapro Nova Scotia 7,5mm

Zamiast półsuchej pianki mogłeś kupić skafander neoprenowy w podobnej cenie 2000-2500 zł.

A półsuchy wystarczyłby Tribord 7mm za 999 zł w Decathlonie.
 
 
Piotr Stańczuk 



Stopień: AOWD
Kraj:
Poland

Wiek: 49
Dołączył: 26 Mar 2012
Posty: 445
Skąd: Łódź
Wysłany: 06-11-2015, 12:59   Re: SS

Zbyszek82 napisał/a:
No i kupiłem Scubapro Nova Scotia 7,5mm

Wczoraj byłem na koparkach w Jaworznie. Woda 10 stopni.
Wskoczyłem do wody i .... przyjemnie :) czułem jak woda wlewa się tylko do butów nigdzie więcej :)

Nurek trwał 45 min było czuć chłód ale zimno nie było. Myślę, że dobrze wybrałem na moje rekreacyjne nury. (w Albani miałem podobną pianę i na 35m było OK)
Niestety muszę przyznać, że latem czy nawet późnym wrześniem było to przyjemniejsze. Pewnie przez temperaturę powietrza i słonko.

Dzięki wszystkim za rady :)


Ja mam 5 plus ewentualny ocieplacz i wiem , że pianka na większość naszych zbiorników się nie nadaje.
Latem w samej 5 komfortowo nurkowałem do 7-8 m głębiej się nie było fajnie, z ocieplaczem dawało radę trochę głębiej ale był spory dyskomfort związany z dużym sprężaniem i rozprężaniem neoprenu a jak przyszło do nurkowania w głębszym i zimniejszym zbiorniku (Honoratka) to od razu wymiękłem, choć przy okazji przekonałem się , że rękawice 5 są za cienkie i muszą być grubsze Triby.
Jaworzno to dosyć ciepły zbiornik bo płytki, 10 stopni i czujesz chłód, weź pod uwagę, że w głębszych zbiornikach będziesz nurał w temp 4-7 stopni i pianka nie zapewni Ci komfortu.
 
 
Karollo 


Stopień: Adv TMX
Kraj:
United Kingdom

Dołączył: 06 Sie 2014
Posty: 270
Skąd: Midlands
Wysłany: 06-11-2015, 13:03   

Artur, masz duzo racji w tym co piszesz. Jakosc neoprenu i jego dopasowanie stanowczo moga podniesc radosc z uzytkowania pianek. Co do tego nie mam zastrzezen. Sam uzywalem pianek z manszetami i to jest bardzo dobre rozwiazanie.

Natomiast koszty zwiazane z zakupem suchego skafandra wydaja mi sie nieco przesadzone. Oczywiscie zalezy w jaka polke celujemy...

W moim przypadku wiele elementow odziezy zaadaptowalem z mojego stroju gorskiego. Jezeli ktos uprawia inny sport, to mozna te elementy laczyc. Mam tutaj wrazenie, ze wiele sklepow zawyza nieco ceny tylko dlatego, ze to bedzie bielizna dla nurkow. Gorskie sklepy nie sa juz tak drapiezne.

Najwazniejsze, zeby bielizna odprowadzala wilgoc od ciala. I zeby skarpety i rekawiczki byly odpowiednio cieple. Choc zbyt cieplo to tez nie dobrze, bo sie czlowiek zapoci i tak potem to zimno go dopadnie. Zeby wyczuc trzeba troche prob...

Ocieplacz to tez nie jest az taki koszt, a mamy w kraju kilka ciekawych produktow np. wspominany tu i owdzie kwark, wg mnie warty swojej ceny, ktora i tak jest nizsza niz 1000zl.

Dodajac inne elementy, to racja, kwota uzbiera sie wieksza niz dla pianki. Choc z dzisiejszej perspektywy nikt mnie nie namowi na nura w nastepny weekend w piance ;)

Dodalbym jeszcze, ze nurkowanie to nie tylko plywanie w wodzie, ale wszystko co sie dzieje przed czy po wyjscu z wody. Pamietam, ze mialem duze problemy z czystoscia sprzetu przy przebieraniu. Jesienia i zima bloto jest wszedzie i wdziera do skafandra mimo kociej ostroznosci.

A w zimie nie ma to jak zdjac skafander i pomykac po nurkowisku w ocieplaczu. Cieplo i przyjemnie. Po przebraniu w dresy albo jeansy dopiero czuc roznice ;)
 
 
bodek14 

Kraj:
Poland

Wiek: 43
Dołączył: 18 Kwi 2015
Posty: 3
Skąd: Morze Bałtyckie
Wysłany: 23-11-2015, 22:20   

Dopisując swoje doświadczenia z pianką tak zwaną półsuchą z taniego sklepu na D. Musze powiedzieć, że jestem z niej ogromnie zadowolony. Nurki moje rekreacyjne do 30m i czasem dochodzącym do 79 minut jak najbardziej nie trzeba mieć SS. Super termika i komfort. Polecam.... Będę oczywiście testował pod lodem.
 
 
sieman 

Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Lut 2016
Posty: 8
Skąd: elbląg
Wysłany: 22-02-2016, 21:02   

witajcie ;)
jestem TOTALNYM amatorem który sobie latem skosztował abc .... a że jestem i wędkarzem to ciekaw byłem "rybiej" perspektywy.
namarzłem się strasznie - choć lato było upalne dlatego proszę o rade... tak tak pianka do tysiaka.

Darozbynio61 mam pytanie bo jezioro wukśniki znam ... od strony wędkarskiej ... czy była by taka możliwość byś zdradził mi miejsce gdzie się moczy ten maluszek
pozdrawiam wszystkich serdecznie
 
 
Fiktor 


Stopień: OWD
Kraj:
Poland

Wiek: 54
Dołączył: 21 Kwi 2014
Posty: 337
Skąd: Warszawa
Wysłany: 22-02-2016, 21:11   

sieman napisał/a:
/.../namarzłem się strasznie - choć lato było upalne dlatego proszę o rade... tak tak pianka do tysiaka./.../

http://www.decathlon.pl/k...id_8200394.html
 
 
Darozbynio61 

Stopień: aowd
Kraj:
Poland

Dołączył: 21 Maj 2015
Posty: 10
Skąd: Dobre Miasto
Wysłany: 22-02-2016, 21:48   

maluch leży na głębokości ok. 14 m , chociaż latem 2015 był płycej - mocno spadł poziom wody w jeziorze. Jeszcze 2 lata temu był oznaczony butelką z zaczepioną d,o niego linką, niestety teraz jej nie ma. Znalezienie nie jest trudne, najlepiej nurkująć z partnerem , który pływał po Wuksach. Pierwszy krok to zrobić stosowne uprawnienia , jeżeli się spodoba - kupować z głową sprzęt ,lub wypożyczać. Mogę polecić za ok 1000 zł pół-suchego Triborda z decathlonu , sam w nim nurkuję ( oczywiście również w suchym), w sezonie wiosna - jesień ,nurki nie głębokie , szuwarkowe.Sprawia się super.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed