Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Marsa Alam 2016
Autor Wiadomość
Suita 

Kraj:
Poland

Dołączył: 08 Cze 2016
Posty: 30
Skąd: Ti
Wysłany: 29-07-2016, 10:25   Marsa Alam 2016

Marsa Alam
Wakacyjny plan alternatywny, zamiast nieosiągalnego (tak myślałem) Dahab.
Wybór padł na CN Red Sea Diving Safari i jedną z ich baz Marsa Shagra.
Lot bezpośredni z KTW do Marsa – to był dla mnie priorytet, ponieważ podróżowaliśmy z dziećmi 10 i 12 lat. Tak naprawdę głównie to zaważyło o zmianie destynacji, a całkiem niespodziewanie okazało się nurkowym strzałem w dziesiątkę.
Na szczęście nie mieliśmy problemu z nadbagażem, choć regularnie lecąc na nurkowanie przekraczam 20 kg na osobę. Był natomiast problem z nadgorliwym obserwatorem skanera bagażu podręcznego, który miał potężne obiekcje do kilku zestawów regulatorów, komputerów i przyrządów pomiarowych. Odgrażał się, że tym razem wyjątkowo mnie przepuści, ale „...w tym, w tym i w tym..” wskazując na digital’a, kompas i manometr może się kryć wszystko :prez: i następnym razem mam to spakować do bagażu głównego.
Obserwacje z lotniska i samolotu identyczne jak u Darka, no, ale cóż – każdy naród ma swój folklor, a linie lotnicze już dawno przestały być czymś ekskluzywnym, zwłaszcza w wydaniu czarterowym. Mnie osobiście ubawił steward, który zachęcając do zakupu wódki Rasputin, made in Germany, co zaznaczał wielokrotnie, stwierdził: cyt.”… ta mocniejsza jest lepsza, bo nawet moja babcia woli z niej właśnie robić wiśniówkę i cytrynówkę i nie „wali” tak jak spirol..”
Reklama dźwignią handlu…po 10 min Rasputin był już nieosiągalny w podniebnym sklepiku
Na lotnisku w Marsa lądujemy rankiem. Jest 10.40, wokół pusto, tylko nasz samolot. Ekspresowy zakup wizy i przemieszczanie się przez odprawę do autobusu to niewątpliwa zaleta spadku ruchu turystycznego.
Nasz cel to hotel Blue Reef Res. i baza Marsa Shagra.
Wspaniały klimat, suchy i gorący wiatr znad pustyni sprawiają, że czujemy się naprawdę doskonale i mimo 45° upału, praktycznie się tego nie odczuwa.
Baza wraz z towarzyszącym jej hotelem, restauracją i namiotami robi naprawdę doskonałe wrażenie, co możecie sami ocenić odwiedzając ich stronę:
http://www.redsea-divings...es/marsa-shagra
Po załatwieniu spraw organizacyjnych i przedstawieniu się pakujemy sprzęt do przydzielonych nam boxów. Klimat bazy urzeka nas od razu – perfekcyjna organizacja logistyczna i sprzętowa, zabezpieczenie medyczne w łatwo dostępnym i widocznym miejscu, spokój i kojąca atmosfera chill-out’u – wymarzone wakacje !
Nasz pakiet nurkowy obejmuje nurkowania z brzegu oraz bliższe i dalsze wypłynięcia Zodiac’em. Baza rozpoczyna dzień tuż po wschodzie słońca i od godz. 06.00 można już wchodzić do wody. Nurkowania są nielimitowane, co oznacza, że o dowolnej porze zabieramy butlę, montujemy sprzęt i wchodzimy do wody zaznaczając ten fakt na specjalnych tablicach, oddzielnych dla rafy północnej i południowej.
To bardzo wygodne i komfortowe rozwiązanie, które bardzo polubiliśmy.
Oczywiście nurkowanie odbywa się w systemie Buddy, ale jeżeli ktoś przyjechał sam, wpisuje się na specjalnej tablicy jako poszukujący partnera lub przyłącza się do dowolnej grupy.
Już pierwszego dnia wybuch euforii u dzieci – po 15 min nurkowania spotykamy dużego żółwia, który z zaciekawieniem obserwuje nas w swoim środowisku, podpływa, okrąża, absolutnie nie jest płochliwy, po czym niespiesznie wypływa na powierzchnie po kolejny łyk powietrza i …wraca do nas. Trzeba było widzieć tę radość w dziecięcych oczach za szkłem maski – bezcenne!
Przejrzystość pozioma ok.20 m, woda 26-29°, falowanie niemal zerowe, prąd znikomy – cudownie.
Po chwili kolejny żółw, nieco bardziej zdystansowany, przepływa tuż przed nami.
Rafa jest w doskonałym stanie, praktycznie pełny przegląd flory i fauny Morza Czerwonego w ogromnej ilości i do tego w bardzo ufnym wydaniu.
Wynurzamy się po godzinie niesamowicie usatysfakcjonowani – „zaślubiny z morzem” zaliczone
Chcąc uniknąć kronikarskiego stylu i opisywania dzień po dniu, postaram się skoncentrować na tym gdzie byliśmy i co widzieliśmy:
Wspaniałe korytarze i tunele na rafie Sharm Abu Dabab + towarzystwo dwóch przyjacielskich żółwi
Nurkowanie ze stadem delfinów ( kilkanaście osobników) – dla dzieci szaleństwo radości i spełnienie marzeń, dla nas ekscytujące i przemiłe doświadczenie.
Delfiny pływały z nami i próbowały zaczepiać przez około 15 min, spotkanie odbyło się w toni, ok. 15 min. RIB’em od bazy, później jeszcze przez chwilę towarzyszyły nam na powierzchni skacząc i okrążając kilkukrotnie Zodiac’a, a na koniec ścigając się z nami  i…wygrywając 
Praktycznie na każdym nurkowaniu, stada młodych barakud, kilkukrotnie spotkaliśmy bardzo duże, samotne osobniki. Dwukrotnie przemknął koło nas na krawędzi drop-off spory Blacktip Shark, raz w oddali duży Whitetip, raz natknęliśmy się na płynącą ponad dnem, dość dużą Spotted Eagle Ray
Codziennie duże i ciekawskie mureny olbrzymie i śródziemnomorskie, bardzo liczne na płyciznach małe mureny zielone, białe i białouste, płaszczki Bluespotted Ribbontail Ray pod każdym koralem , stada kalmarów, dużo box fish, rozdymek i najeżek, olbrzymie triggery, skrzydlice, skorpeny i Red Sea Walkman 
Na Elphinstone – rekiny młoty w stadach i samotniki, delfiny z młodymi, duże rekiny krążące w toni…niestety bardzo silny prąd jak zwykle na tej rafie.
Na koniec mieliśmy bardzo śmieszną przygodę z zagubioną podnawką, która chyba przez całe ponad godzinne nurkowanie miała nadzieję, że się podczepi do mojego kolegi i na koniec rozczarowała się naszym wyjściem z wody na Zodiac’a.
Nie mieliśmy szczęścia, aby spotkać się z diugoniami i mantami, mimo iż były widziane w tej okolicy – będzie, więc pretekst, aby tam jeszcze wrócić.
Większość nurkowań realizowaliśmy w systemie „Go Zodiak – Back Zodiak” ze względu na urozmaicenie i dalszy zasięg. Miejscowych atrakcji podwodnych spokojnie wystarczy na 10 -12 dni. Kolejne tyle można znaleźć płynąc lub dojeżdżając do dalszych stref. Obsługa bazy bardzo przyjazna i pomocna, często wręcz wyręczająca podczas wynoszenia sprzętu z Zodiac’a, zwłaszcza dzieci.
Non-stop dostępna lodowata woda z dystrybutorów w bazie lub w termosach na RIB’ie. Zestaw tlenowy był zawsze na Zodiac’u.
Przedstawiłem w skrócie nasz 15-dniowy pobyt w Marsa, który jak już wspomniałem, był planem B, a okazał się jednym z moich lepszych wyjazdów nurkowych, przebijającym nawet kilka rejsów typu safari.
W najśmielszych marzeniach nie wyobrażałem sobie, że sprawię taką radość dzieciakom i…sobie :597: :637:
 
 
Piotr B. 


Stopień: AOWD/NITROX
Kraj:
Poland

Wiek: 57
Dołączył: 26 Sty 2014
Posty: 115
Skąd: Warszawa/Toruń
Wysłany: 31-07-2016, 10:57   

Super relacja. :)
Powiedz proszę coś więcej jak w praktyce wygląda sprawa dostępności Buddy. Pytam, bo wybieram się sam.
 
 
Suita 

Kraj:
Poland

Dołączył: 08 Cze 2016
Posty: 30
Skąd: Ti
Wysłany: 02-08-2016, 06:49   

Cześć Piotrze
Choć nurków jest niewielu, to ze znalezieniem buddy nikt nie miał problemu. Nawet jeżeli nie było typowej pary, to można było wejść do wody z grupką, po uprzednim tego z nimi ustaleniu :) Na pewno kogoś znajdziesz, pozdrawiam
Suita
 
 
dariusznow 


Stopień: aowd
Kraj:
Poland

Wiek: 61
Dołączył: 05 Sty 2011
Posty: 216
Skąd: Mrągowo
Wysłany: 02-08-2016, 08:00   

Po przeczytaniu Twojej relacji miałem ochotę zaplanować następny wyjazd właśnie do tego Campu.
Po chwili refleksji zaczęły mnie nachodzić wątpliwości... :co:

Nie żebym sie czepiał, ale niektóre zdania brzmią jak z rasowego folderu reklamowego :ping:

Byłem już kilka razy w Marsa, m in w Wadi Lahami, Zabagart i bardziej na północy Marsa, ale takiej koncentracji zwierza podwodnego, jak piszesz nie widziałem nigdzie

Do tej pory uważałem się na szczęsciarza w kwestii spotykania ciekawych zwierzaków, za wyjątkiem rekinów młotów i mant, ale to co opisałeś bije na głowe moje doświadczenia

Rozumiem, że zabawy z delfinami to było snurkowanie w Dolphin Hause a nie nurki z butlą

Suita napisał/a:
Na Elphinstone – rekiny młoty w stadach i samotniki, delfiny z młodymi, duże rekiny krążące w toni…niestety bardzo silny prąd jak zwykle na tej rafie.

Kilka razy nurkowałem na tej rafie, ale taka koncentracja? :591:

A czy mógłbyś coś napisać o kosztach, bo kiedyś rozważałam pobyt w tym campie ale wychodziło porównywalnie z safari.... :help:

;rez;
 
 
Suita 

Kraj:
Poland

Dołączył: 08 Cze 2016
Posty: 30
Skąd: Ti
Wysłany: 02-08-2016, 09:07   

Cześć Darku
Zapewniam Cię, że jestem dość oszczędny w pochwałach miejsc, baz i wyjazdów nurkowych.
Nurkuję od ponad 20 lat w różnych miejscach i należę do bardziej wybrednych i wymagających klientów, zwłaszcza jeżeli chodzi o serwis w bazie i atrakcje podwodne.
Przedstawiłem w mojej relacji bardziej jasną stronę naszego wyjazdu, nie wspominając o mankamentach i drobnych niedogodnościach, ale ponieważ jestem z tych, którzy widzą szklankę w połowie pełną, a nie pustą, skupiłem się na pozytywach i na tym co fajnego było pod wodą.
Tym bardziej, że minusy nie wynikały absolutnie ze strony bazy, a bardziej tour operatora i na tyle ostudziły moja początkową euforię (bo oferta była atrakcyjna, żeby nie powiedzieć podejrzanie atrakcyjna), że teraz poważnie zastanowię się nad kolejnym, planowanym jesiennym wyjazdem z nimi właśnie do Wadi Lahami, w którym byłeś. Na pewno lepiej doprecyzuję szczegóły przed podpisaniem umowy.
Odpowiadając na Twoje pytanie, zabawa z delfinami była w drodze powrotnej z porannego nurkowania, gdzieś w strefia B. Spontanicznie wyskoczyliśmy z Zodiac'a w abc i pływaliśmy z bardzo przyjaźnie nastawionymi i ciekawskimi delfinami.
To co widzieliśmy, a zwłaszcza koncentracja w tym miejscu też mnie bardzo zaskoczyła.
Myślę, że to efekt znacznie mniejszej liczby turystów i oszczędnego eksploatowania rafy.
Kilka lat temu byłem w Marsa przejazdem, podczas safari południowego i uznałem to miejsce za kompletną pustynię, również podwodną...diugonii szukaliśmy dwa dni, przemierzając setki metrów łak podwodnych i...bez skutku...nie spotkaliśmy nawet żółwia. Gdyby nie fajne safari jako takie to byłbym mocno zawiedziony.
A więc może to dobry czas na ponowne odwiedzenie Marsa przez Ciebie ?
Pozdrawiam
Suita
PS. Co do kosztów to 15 dniowy wyjazd kosztował nas 3 799 zł
W cenie przelot Kat-Mars-Kat, transfer, hotel Blue Reef all inclusive 15 dni, pakiet 5 dni no limits z brzegu lub zodiac'a na house reef plus 10 nurkowań z przewodnikiem w strefie A (po dopłatach mozliwa zamiana na strefę B lub C)
W sumie na koniec dopłaciliśmy po 7€ za komorę i po 70€ za dodatkowe nurkowania
Ostatnio zmieniony przez Suita 02-08-2016, 09:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
dariusznow 


Stopień: aowd
Kraj:
Poland

Wiek: 61
Dołączył: 05 Sty 2011
Posty: 216
Skąd: Mrągowo
Wysłany: 02-08-2016, 13:40   

W Marsa ostatnio byliśmy na Sylwestra :wizard: :wizard: :wizard:

Wyjazd bardzo udany ale nie nurkowo. Przetestowalem jedynie sprzęt i ponurałem, choć bez fajerwerkow ;rez;

Niewiele brakowało a byśmy mieli na Marsa Egla diugonia. Jak przyjechaliśmy to był ale byli też snurkujący więc wypłoszyli :buuu:

Ale tego zwierza mam już w kolekcji i to dobrze udokumentowanego (fotki, film)


Nurki oczywiście fajne, ale krotkie, bo nurkowalem razem z babką, ktora wsysała powietrze jak lokomotywa, więc z każdego nurka wychodziłem z ok 100 bar :(::

Pogoda nas nie rozpieszczała, wietrznie i zapylenie pod wodą a robiliśmy tylko płytkie

http://fmix.pl/moje_albumy/1

Jeśli masz jakieś fotki z tego wyjazdu zapewne nie tylko ja chętnie je zobaczę :spoko:

Pomyśle nad tym miejscem ale znowu zimą więc nie to samo co u Ciebie, może pora ma tu znaczenie, ale ja latem do Egiptu za żadne skarby.... :okulary:

Z drugiej strony tęsknimy za Hurghadą.... :pajac:
 
 
zejnowski 

Stopień: Rescue
Kraj:
Poland

Wiek: 37
Dołączył: 09 Cze 2010
Posty: 71
Skąd: Szczecin
Wysłany: 09-08-2016, 07:33   

Możesz powiedzieć kolego gdzie wykupiłeś wycieczkę?
 
 
Suita 

Kraj:
Poland

Dołączył: 08 Cze 2016
Posty: 30
Skąd: Ti
Wysłany: 09-08-2016, 10:17   

ActivTour Wrocław
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed