Strona Główna FORUM-NURAS
Froum dla nurkujących i nie tylko ...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy    KalendarzKalendarz
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Artykuł o DCS w gazetce DAN
Autor Wiadomość
mi_g 



Stopień: P2,Cave,nTMX
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 1532
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 07-11-2019, 09:00   Artykuł o DCS w gazetce DAN

Raczej dla początkujących bo nic tu odkrywczego: Rozpoznawanie czynników ryzyka wystąpienia choroby dekompresyjnej DAN AlertDiver i link do samych badań
Z drugiej strony pamiętam jak na tym forum padały hasła że dekompresja powinna być liczona co do sekundy, jaki algorytm/komputer jest lepszy a jaki gorszy a tu możemy podziwiać zdanie:
"W około 93% przypadków wystąpienia DCS nurkowie przestrzegali wszystkich procedur dekompresji – takie przypadki można określić jako „niezasłużone”. Tylko w ośmiu na 320 przypadków DCS, Gradient Factor był większy niż jeden, czyli ok. 2,5% wystąpień choroby dekompresyjnej można było „przewidzieć” przy pomocy algorytmu."
 
 
Mieciu 



Kraj:
Poland

Wiek: 41
Dołączył: 14 Sie 2013
Posty: 399
Skąd: Białystok
Wysłany: 07-11-2019, 09:54   Re: Artykuł o DCS w gazetce DAN

mi_g napisał/a:
czyli ok. 2,5% wystąpień choroby dekompresyjnej można było „przewidzieć” przy pomocy algorytmu."

Same trzymanie się algorytmu to nie wszystko - wg moich obserwacji ważne jest:
- wyspanie
- nawodnienie
- wychodzenie z ostatniego przystanku z tempem rzędu 1m/min nawet jak już 'komputer puści'
- odpoczynek po wyjściu z wody zamiast szarpania się ze sprzętem

Odkąd zacząłem o to bardziej dbać mam dużo lepsze samopoczucie po poważniejszych nurkach (max 60m, max 45min deko włączając tlen)
 
 
 
Karollo 


Stopień: Adv TMX
Kraj:
United Kingdom

Dołączył: 06 Sie 2014
Posty: 270
Skąd: Midlands
Wysłany: 07-11-2019, 11:51   

Z tym 'niezasluzone' to bardzo bym uwazal, bo definicja jest tutaj zakrojona do algorytmu dekompresji, ale tez wspomniane sa czynniki ryzyka. I wlasnie problem jest taki, ze nigdy nie wiadomo jak dany koktail danego dnia zadziala. Wczesniej czy pozniej mozna dojsc do wniosku, ze trzeba bylo zrobic cos inaczej przed, w czasie albo po nurkowaniu, zeby uniknac przypadku DCSa.

Patrzac na definicje moje oba przypadki okazaly sie 'niezalsuzone', komputer pokazal wszystko ladnie i pieknie jednak uwaznie patrzac, oba dni nie przebiegaly idealnie. Przy czym w przyszlosci unikajac jednych bledow czlowiek przesuwa sie w kierunku innych, do tej pory moze nie tak waznych i tak kolo sie zamyka niestety.

Nurkuje konsweratywnie, ale wykorzystuje mozliwosci jakie daja mi gazy i algorytmy, zeby nurkowania byly dla mnie 'pelne i udane'. Mam jeszcze tendencje do spowalniania wyjscia po ostatnim przystanku, tak jak to opisal Mieciu. Zdarzaly mi sie nurkowania, gdzie wychodzilem nawet 2-3 minuty na metr od 6m. Sen, nawodnienie i spokoj z ciezarami to takze totalna podstawa. Dorzucam jeszcze komfort ubrania - cieplo oraz brak uciskania oraz wysportowany organizm dla powazniejszych dekompresji.

Moje zdanie jest takie, ze naprawde nalezy brac do siebie zalecenia, przestrzegac algorytmow, dbac o cialko i traktowac przygotowania do powaznych nurkowan na serio. Niestety 'zly dzien' portafi nadejsc bez zapowiedzi. Ot, statystyka musi sie jakos wypracowac... Im powazniejsze nurkowania tym wieksza szansa.

Za to oglolnie ciekawy artykul, warto czasem sobie poczytac ciekawostki :)
 
 
jackdiver 



Stopień: Instruktor CMAS, SSI
Kraj:
Poland

Wiek: 65
Dołączył: 18 Lut 2009
Posty: 298
Skąd: Kraków
Wysłany: 07-11-2019, 17:26   Re: Artykuł o DCS w gazetce DAN

mi_g napisał/a:
Raczej dla początkujących bo nic tu odkrywczego

To co te badanie wniosło to:
1. że nurkowie generalnie nurkują konserwatywnie
2. że z analizy wynika, iż związek między formowaniem się pęcherzyków a wieloma czynnikami
ryzyka, które zostały wzięte pod uwagę jest niewielki lub nie ma go wcale.
3. że największe stężenie pęcherzyków występuje od 30 do 45 minut po wynurzeniu na
powierzchnię
W związku z tymi "odkryciami" DAN niedługo zaleci by przed i po każdym nurkowaniu robić sobie badania dopplerowskie oceniające ilości pęcherzyków i porównywać je ( te ilości ) do czynników ryzyka, które wystąpiły podczas danego nurkowania. Może powstanie wtedy taka skala, która pokazywać będzie korelacje pomiędzy ilością nowo powstałych pęcherzyków ( ilość pęcherzyków po - ilość pęcherzyków przed) a tymi znanymi czynnikami ryzyka.
Na koniec i tak okaże się że nie da się w 100% zapobiec wystąpienia DCS i współczesne algorytmy zostaną zastąpione algorytmem opartym na rachunku prawdopodobieństwa. :)
 
 
mi_g 



Stopień: P2,Cave,nTMX
Kraj:
Poland

Wiek: 50
Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 1532
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 08-11-2019, 07:58   

jackdiver napisał/a:
To co te badanie wniosło to:

IMHO tylko 1 jest pewnego rodzaju zaskoczeniem. Szczególnie że na tym forum jakiś czas temu przeważały poglądy ze nurkowie rekreacyjni nurkują ryzykownie.

jackdiver napisał/a:
i współczesne algorytmy zostaną zastąpione algorytmem opartym na rachunku prawdopodobieństwa.

"Współczesne" już są tak skonstruowane :-) W końcu dr. Wienke w latach 90 w Los Alamos karmił danymi z baz danych nurkowań (oraz dekompresji kabin myśliwców) tamtejszego Cray'a aby sobie RGBM skalibrować przy użyciu statystyki i rachunku prawdopodobieństwa.
Ciekawe to będzie jak przed nurkowaniem komputer (głosem Scarlett Johansson) zapyta się: jak się czujesz, ile dziś piłeś i czy ćwiczyłeś lub pracowałeś fizycznie, ile ważysz a później sam skalibruje algorytm dekompresyjny a po nurkowaniu powie ci żebyś się nie przemęczał :bee;
Chyba jednak nie zapyta... ściganie dane ze smartfona i zegarka fitness. No i nici z przekomarzania się z systemem operacyjnym :hihi-: Z drugiej strony opaska wykryje wzrost tętna i ci powie "Misiu zostaw te butle na pół godzinki, ubierz czapkę i pogadaj z kolegami jak było na nurze, bo inaczej twoje ciche pęcherzyki zrobią się głośne"...
 
 
wiecznychlopiec 



Stopień: Seal Team PADI
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 880
Skąd: Szczecin
Wysłany: 08-11-2019, 08:52   

mi_g napisał/a:

Ciekawe to będzie jak przed nurkowaniem komputer (głosem Scarlett Johansson) zapyta się: jak się czujesz, ile dziś piłeś i czy ćwiczyłeś lub pracowałeś fizycznie, ile ważysz a później sam skalibruje algorytm dekompresyjny a po nurkowaniu powie ci żebyś się nie przemęczał :bee;
Chyba jednak nie zapyta... ściganie dane ze smartfona i zegarka fitness. No i nici z przekomarzania się z systemem operacyjnym :hihi-: Z drugiej strony opaska wykryje wzrost tętna i ci powie "Misiu zostaw te butle na pół godzinki, ubierz czapkę i pogadaj z kolegami jak było na nurze, bo inaczej twoje ciche pęcherzyki zrobią się głośne"...


wizja jak najbardziej realna i to w niedalekiej przyszłości, zresztą już działa częściowo ;)

1. w kompach scubapro możesz podłączyć dodatkową opaskę, która monitoruje tętno i modyfikuje algorytm deko - podobno tak to działa, nie korzystam. To już o krok od podłączenia smartwatcha który monitoruje duuużo więcej, choćby to jak śpimy. Dodaj do tego programy, które mierzą nawodnienie organizmu. To ma szanse działać :)

2. twoja głowa - na te pytania sam powinieneś sobie odpowiedzieć i skalibrować algorytm poprzez zmianę GF, albo odpowiednio pozmieniać segmenty dla RD. Bezpieczeństwo zależy od twojej uczciwości:
- "piłeś dużo wczoraj?" - eeeee.... no nie tak dużo znowu... :bee;
 
 
grol 



Stopień: CMAS P2, SS, Nitrox
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 05 Kwi 2009
Posty: 1071
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 08-11-2019, 13:38   

Jeszcze kwestia próbki - czy to, że wyszło, że rec nurkują konserwatywnie nie wynika z tego, że przekazane zostały takie profile. A te ‚niekonserwatywne’ nie zostały udostępnione...
 
 
wiecznychlopiec 



Stopień: Seal Team PADI
Kraj:
Poland

Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 880
Skąd: Szczecin
Wysłany: 08-11-2019, 13:48   

grol napisał/a:
Jeszcze kwestia próbki - czy to, że wyszło, że rec nurkują konserwatywnie nie wynika z tego, że przekazane zostały takie profile. A te ‚niekonserwatywne’ nie zostały udostępnione...


ja swoje "niekonserwatywne" udostępniłem :tak: wyszło, że jadę po bandzie, ale w badaniu doplerem nie było źle ;)

strona Diver Safety Guardian znowu działa... wreszcie. Warto wrzucać swoje profile nurkowe
 
 
jackdiver 



Stopień: Instruktor CMAS, SSI
Kraj:
Poland

Wiek: 65
Dołączył: 18 Lut 2009
Posty: 298
Skąd: Kraków
Wysłany: 08-11-2019, 14:38   

grol napisał/a:
Jeszcze kwestia próbki - czy to, że wyszło, że rec nurkują konserwatywnie nie wynika z tego, że przekazane zostały takie profile. A te ‚niekonserwatywne’ nie zostały udostępnione...

Na pewno tak ponieważ badania te obejmują obecny okres (0-10 lat) a nie ten sprzed 30-czy 50 lat.
Obecny to ten, w którym świadomość nurkowań bezdekompresyjnych jest bardzo wysoka a większość nurków używa komputerów umożliwiających planowanie takich nurkowań przez co najmniej ustawienie dodatkowych konserwatyzmów.
To se na vrati pane Havranek: dawne windy i tabele B-H :lol:
Pozdrawiam Jacek
 
 
grol 



Stopień: CMAS P2, SS, Nitrox
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 05 Kwi 2009
Posty: 1071
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 08-11-2019, 16:32   

jackdiver napisał/a:
Na pewno tak

Chyba się nie rozumiemy - chodzi mi o to, że DAN zbiera profile dobrowolnie udostępnianie przez nurków i sporo osób mogło przekazać profile, które były OK, a te 'po bandzie' pozostawić w czeluściach kompów....
 
 
jackdiver 



Stopień: Instruktor CMAS, SSI
Kraj:
Poland

Wiek: 65
Dołączył: 18 Lut 2009
Posty: 298
Skąd: Kraków
Wysłany: 08-11-2019, 16:39   

grol napisał/a:
jackdiver napisał/a:
Na pewno tak

Chyba się nie rozumiemy - chodzi mi o to, że DAN zbiera profile dobrowolnie udostępnianie przez nurków i sporo osób mogło przekazać profile, które były OK, a te 'po bandzie' pozostawić w czeluściach kompów....

Rozumiemy. Takich po bandzie, wierzę, już po prostu nie ma albo są na wymarciu wiec DAN nie ma co innego poddawać analizie :cool:
 
 
grol 



Stopień: CMAS P2, SS, Nitrox
Kraj:
Poland

Wiek: 56
Dołączył: 05 Kwi 2009
Posty: 1071
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 08-11-2019, 20:06   

jackdiver napisał/a:
Takich po bandzie, wierzę, już po prostu nie ma

No to z Ciebie optimista ...
 
 
xaltuton 


Stopień: Hańcza Diver
Kraj:
Poland

Dołączył: 13 Lip 2013
Posty: 385
Skąd: Białystok
Wysłany: 13-11-2019, 09:55   

jackdiver napisał/a:

Rozumiemy. Takich po bandzie, wierzę, już po prostu nie ma albo są na wymarciu wiec DAN nie ma co innego poddawać analizie :cool:


Jak czasami obserwuje na rekreacyjnych wyjazdach nurkowania innych to dochodze do wniosku, ze musi na nich dzialac inna fizyka. Gdybym mial nurkowac z profilami jaki oni maja, to bym sie na pewno nie zgodzil, bo moja fizyka moglaby pokazac mi srodkowy palec.
 
 
 
Mieciu 



Kraj:
Poland

Wiek: 41
Dołączył: 14 Sie 2013
Posty: 399
Skąd: Białystok
Wysłany: 19-11-2019, 09:26   

Wychodzenie z ostatniego metra - widać jak dynamicznie zmienia się przesycenie...
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Administrator FORUM-NURAS uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi
umieszczanych przez użytkowników na Forum. Zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania i edytowania, w ciągu 24
godzin, postów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej
czy tez propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady regulaminu.
Przypominam, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych.
Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania.
Korzystanie z serwisu Forum-Nuras przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko
FORUM-NURAS topic RSS feed